Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Bezpłatne wsparcie w zakresie efektywności energetycznej i adaptacji do zmian klimatu

Rusza nowa edycja Projektu Doradztwa Energetycznego 2.0, która oferuje rozszerzone wsparcie dla przedsiębiorstw, gmin, mieszkańców oraz sektora mieszkaniowego. Projekt, finansowany z FEnIKS 2021–2027, dysponuje budżetem 172 mln zł i obejmuje cały kraj.

Nowe obszary wsparcia i tematyka projektu

Nowa edycja projektu została wzbogacona o działania związane z adaptacją do zmian klimatu, w tym zarządzaniem ryzykiem klęsk żywiołowych. Poza tematami, takimi jak efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii, uczestnicy projektu mogą liczyć na wsparcie w obszarach:

  • gospodarki wodnej w terenach zurbanizowanych (retencja, wody opadowe, racjonalne gospodarowanie wodą),
  • nadzwyczajnych zagrożeń środowiskowych (powodzie, osuwiska),
  • gospodarki obiegu zamkniętego, w tym zarządzania odpadami.

Sieć doradców w całej Polsce

Projekt realizowany jest we współpracy z 16 wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Na terenie całego kraju działa sieć 102 doradców, którzy oferują nieodpłatną pomoc w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej i OZE. Skorzystać z ich wsparcia mogą zarówno gminy, przedsiębiorstwa, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, deweloperzy, jak i mieszkańcy.

Szkolenia, webinaria i konferencje

W ramach projektu organizowane są różnorodne formy edukacji, takie jak szkolenia, webinaria i konferencje. Poruszane tematy obejmują m.in.:

  • dofinansowania z programów Czyste Powietrze i Mój Prąd,
  • dobre praktyki przy termomodernizacji i budowie budynków,
  • budowanie społeczności energetycznych,
  • oszczędzanie energii,
  • retencję i wykorzystanie wód opadowych,
  • zastosowanie OZE i magazynów energii.

Dzięki tym inicjatywom uczestnicy mają szansę zdobyć praktyczną wiedzę, która pomoże im w realizacji zrównoważonych inwestycji.

Sukcesy poprzedniej edycji

Poprzednia edycja projektu zakończyła się dużym sukcesem. Udzielono 363 tys. konsultacji, a wsparciem objęto ponad 5 tys. inwestycji w zakresie efektywności energetycznej i OZE. Przeszkolono również 2 360 kandydatów na energetyka gminnego, a internetowa platforma wymiany doświadczeń umożliwiła lepszą współpracę między uczestnikami projektu.

Więcej informacji na temat projektu oraz szczegółowa oferta dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Projektu Doradztwa Energetycznego.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

www.gov.pl/klimat

AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Bada naukowo alternatywne źródła białka oraz przetwarzanie bioodpadów przy użyciu owadów. Jest propagatorką ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia.