Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrezes URE zatwierdził nową instrukcję operatora systemu przesyłowego (OSP) Gaz-System. Będzie ona obowiązywała od 1 sierpnia 2024 r., od godz. 6:00.
Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu wytycznych i rekomendacji dotyczących procesu wzmocnienia ochrony lasów o szczególnych walorach przyrodniczych i ważnych społecznie. Uwagi można przesyłać do 15 sierpnia 2024 r.
Kolejny nabór wniosków w programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej “Mój Prąd” jest planowany od 2 września 2024 r. do 20 grudnia 2024 r. lub do wyczerpania alokacji.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 265 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) na budowę oczyszczalni ścieków i sieci wodno-kanalizacyjnych w 7 miejscowościach w Polsce.
Konieczność przygotowania projektu wynika z obowiązku wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2668 z 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2009/148/WE w sprawie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie azbestu w miejscu pracy.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji 5 lipca 2024 r. został udostępniony projekt ustawy o zmianie ustawy o zarządzaniu kryzysowym oraz niektórych innych ustaw, mający na celu wdrożenie rozwiązań zapewniających podstawy zarządzania ryzykiem.
W dniu 28 czerwca 2024 r. Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki rozpoczęła konsultacje publiczne zmian załącznika do rozporządzenia wykonawczego do rozporządzenia REMIT. Czas na zgłaszanie uwag mija 6 września.
Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na ten program 4 miliardy zł ze środków Funduszu Modernizacyjnego.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza zmiany w systemie rozliczeń net-billing. Zwiększy to opłacalność inwestycji w mikroinstalacje prosumenckie i stworzy zachętę do upowszechnienia technologii magazynowania energii.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad narzędziami, które pozwolą skutecznie chronić zieleń przed nadmierną i nieuzasadnioną wycinką lub zniszczeniem. W tym celu powołano zespół do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów, który będzie łączył środowiska naukowe, eksperckie, rządowe, samorządowe i pozarządowe.