Mobilne punkty zbiórki tekstyliów w miastach – wsparcie dla mieszkańców w selektywnej zbiórce

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy, które nakładają na samorządy obowiązek zbierania tekstyliów i odzieży od mieszkańców w sposób selektywny w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Mimo tego, że przepisy nie wprowadziły rewolucji, bo regulacje w zakresie selektywnej zbiórki funkcjonował od dłuższego czasu, część gmin nie zapewniała odpowiedniego, wygodnego rozwiązania dla mieszkańców. W odpowiedzi na ten wymóg, coraz więcej miast w Polsce uruchamia mobilne punkty odbioru odpadów tekstylnych.
Gratowóz w Poznaniu – mobilny punkt zbiórki tekstyliów
Od połowy marca 2025 r. mieszkańcy Poznania będą mogli oddać zużytą odzież i tekstylia do Gratowozu – mobilnego punktu selektywnego zbierania odpadów. Pojazd ten, przystosowany do odbioru różnych rodzajów odpadów, będzie regularnie pojawiać się w wyznaczonych lokalizacjach w soboty, w godzinach od 8 do 16. Gratowóz działa na podobnych zasadach jak stacjonarne PSZOK, przyjmując odpady bezpłatnie, ale tylko bezpośrednio od mieszkańców, nie na zasadzie zbiórki spod nieruchomości.
Wzrost liczby mobilnych punktów zbiórki tekstyliów w innych miastach
Mobilne zbiórki odpadów tekstylnych zostały wdrożone także w innych miastach. W Warszawie, od początku marca, mieszkańcy mogą przekazywać odzież do Mobilnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK), które pojawiają się w różnych częściach miasta. Z kolei w Radomiu, trzy razy w miesiącu, spółka Radkom organizuje mobilne punkty zbiórki tekstyliów w różnych lokalizacjach. Olsztyn również wprowadził mobilny PSZOK, który od stycznia 2025 r. przyjmuje odpady tekstylne. Pojazdy będą zatrzymywać się na osiedlach miasta trzy razy w roku, a harmonogram odbioru dostępny jest na stronie Czysty Olsztyn.
W Lublinie planuje się uruchomienie mobilnych punktów zbiórki tekstyliów, które mają ułatwić mieszkańcom dostęp do systemu selektywnej zbiórki, zwłaszcza w rejonach oddalonych od stacjonarnych PSZOK-ów. Takie rozwiązania zyskują na popularności, a ich wdrażanie przyczynia się do efektywniejszego zarządzania odpadami w miastach.
Niemarnowanie surowców
Warto przypomnieć, że mieszkańcy mogą również przekazywać odzież i tekstylia w dobrym stanie organizacjom charytatywnym lub skorzystać z pojemników na używaną odzież, które znajdują się w miastach. Tego typu inicjatywy są coraz powszechniejsze, a ich celem jest zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska.
Zmiany prawne a mobilne punkty zbiórki tekstyliów
Zgodnie z unijnymi przepisami, od 1 stycznia 2025 r. tekstylia, odzież i obuwie muszą być zbierane selektywnie i nie mogą trafiać do odpadów zmieszanych. Każda gmina zobowiązana jest do stworzenia co najmniej jednego punktu selektywnej zbiórki tekstyliów na swoim terenie. Celem tych zmian jest zmniejszenie ilości odpadów oraz promowanie recyklingu materiałów tekstylnych. Selektywna zbiórka odpadów tekstylnych w gospodarstwach domowych obowiązuje od 2019 r. na mocy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Czytaj także >> Odpady tekstylne w firmie – jak nimi prawidłowo gospodarować?
Mobilne punkty zbiórki tekstyliów stają się coraz powszechniejszym narzędziem w miastach, pomagając mieszkańcom w dostosowaniu się do nowych regulacji oraz w dbaniu o środowisko.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl
samorzad.pap.pl