Pakiet Fit For 55: Rada UE przegłosowała przepisy
Rada Unii Europejskiej przyjęła 25 kwietnia 2023 r. kluczowe akty prawne będące elementami pakietu Fit For 55. Przyjęte elementy obejmują rewizję unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, mechanizm CBAM oraz rozporządzenie ustanawiające Społeczny Fundusz Klimatyczny.
Przyjęte dyrektywy i rozporządzenia zostaną podpisane przez Radę i Parlament Europejski, a następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.
Z artykułu dowiesz się:
- założenia pakietu Fit for 55 odnośnie Unijnego Systemu Handu Emisjami
- mechanizm CBAM jako kluczowy element pakietu Fit for 55
- powołanie Społecznego Funduszu Klimatycznego na mocy pakietu Fit for 55
Przeczytaj także:
Założenia pakietu Fit for 55 -EU ETS
Unijny System Handlu Emisjami (EU ETS) obejmuje około 40% emisji gazów cieplarnianych w UE. Nowe przepisy zwiększają ogólne ambicje redukcji emisji do 2030 roku w sektorach objętych EU ETS do 62% w porównaniu z poziomami z 2005 roku oraz stopniowe wycofywanie bezpłatnych uprawnień do emisji w latach 2026–2034 r.
Pakiet Fit For 55 zakłada ponadto, że do systemu ETS zostaną włączone także emisje gazów cieplarnianych z sektora żeglugi morskiej oraz stopniowe wycofanie bezpłatnych uprawnień dla sektora lotniczego.
Mechanizm CBAM- kluczowy element Fit For 55
Jednym z kluczowych elementów pakietu Fit For 55 jest utworzenie mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM).
Mechanizm ten ma zapewnić, że unijne wysiłki na rzecz klimatu nie zostaną zniweczone poprzez przeniesienie produkcji z UE do krajów o mniej ambitnej polityce. CBAM będzie wprowadzany stopniowo, a do końca 2025 roku będzie obowiązywał wyłącznie jako obowiązek raportowania.
Powołanie Społecznego Funduszu Klimatycznego
Ponadto na mocy przyjętych regulacji powołany zostanie także Społeczny Fundusz Klimatyczny. Będzie on finansowany głównie z dochodów z nowego systemu handlu emisjami do maksymalnej kwoty 65 mld euro, uzupełnionej wkładami krajowymi. Ustanawia się go tymczasowo na lata 2026-2032.
Źródło: europarl.europa.eu
Izabela Kunowska