Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
W dniu 12 września 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Wreszcie Polska będzie mogła zrealizować wymogi unijnej dyrektyw w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Zdaniem Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) wejście w życie systemu kaucyjnego jest istotne zarówno dla środowiska, jak i dla polskiej gospodarki. Pracodawcy apelują, by Parlament jak najszybciej uchwalił tę ustawę.
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazała swoje uwagi do systemu kaucyjnego. Jej zdaniem należy rozszerzyć zakres opakowań o puszkę metalową oraz wprowadzić jednolity poziom kaucji, która nie powinna być opodatkowana VAT.
Zdaniem Konfederacji Lewiatan butelki szklane po napojach wielokrotnego i jednorazowego użytku powinny być wyłączone z proponowanego systemu kaucyjnego. Powinien on obejmować tylko butelki jednorazowego użytku po napojach z tworzyw sztucznych PET oraz metalowe puszki po napojach. Jeśli chodzi o butelki szklane wielokrotnego użytku powinny być kontynuowane obecnie funkcjonujące systemy dobrowolne.
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych przedstawił propozycje zmian do projektu ustawy wprowadzającej system kaucyjny, przedstawionych do konsultacji przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak one brzmią?