Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Woda w środowisku znajduje się w ciągłym ruchu. Jej obieg jest procesem nieustannego oczyszczania i ponownego wykorzystania. Recykling wody w przemyśle jest więc „naturalnym” podejściem do powstających strumieni wód zużytych w różnych procesach technologicznych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wesprze rozwój lokalnych systemów gospodarowania odpadami. 18 miast otrzyma łącznie ponad 115 mln zł na budowę i modernizację punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) oraz punktów napraw i wymiany sprzętu. Środki te pozwolą mieszkańcom nie tylko na oddawanie odpadów do recyklingu, ale również na korzystanie z punktów naprawy i ponownego użycia przedmiotów.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabory wniosków wspierających rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje na inwestycje w recykling odpadów i optymalizację wykorzystania surowców. Środki w wysokości 110 mln zł pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) na lata 2021-2027.
W środę 25 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska i ograniczą ilość odpadów z opakowań w UE.
Rada Unii Europejskiej 20 lutego 2024 r. przyjęła dyrektywę, która zwiększy prawa konsumentów poprzez zmianę dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych i dyrektywy o prawach konsumentów oraz dostosuje te akty do transformacji ekologicznej i gospodarki o obiegu zamkniętym.