Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów - Zarządzanie ochroną środowiska

Tematyka

Działalność zrównoważona środowiskowo

Weryfikacja czy firma rzeczywiście działa w sposób przyjazny dla środowiska, staje się dziś kluczowym elementem strategii biznesowej. Rozporządzenie nr 2020/852 z 2020 roku w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 (dalej: rozporządzenie), nie tylko stawia przed przedsiębiorcami nowe wyzwania, lecz także otwiera przed nimi możliwość uzyskania konkretnych korzyści. Ułatwia odróżnienie realnie zrównoważonej działalności od tzw. „zielonego marketingu”. To nie tylko kwestia reputacji – często jest to warunek konieczny do pozyskania finansowania na preferencyjnych warunkach.

Systemy zarządzania
19.05.2025

Czym jest rozporządzenie EUDR i dlaczego jest tak ważne dla ochrony lasów?

Rozporządzenie EUDR (European Union Deforestation Regulation) to przełomowy akt prawny Unii Europejskiej, mający jeden cel: wyhamowanie lub całkowite zahamowanie globalnego wylesiania i degradacji lasów. Regulacja wprowadza rygorystyczne wymagania wobec firm w wielu obszarach. Stanowi jednocześnie istotny krok w stronę bardziej zrównoważonej gospodarki, choć także niemałe wyzwanie dla przedsiębiorstw na rynku unijnym. Chcesz dowiedzieć się, jak dostosować swoją firmę do nowych przepisów? Zapraszamy do lektury!

Informacje ogólne

Ekologia w biznesie – jak dbać o środowisko jako firma?

W dzisiejszym świecie troska o środowisko stała się nie tylko moralnym obowiązkiem, ale także kluczowym elementem strategii biznesowych. Firmy na całym świecie dostrzegają korzyści płynące z działań proekologicznych, które mogą przynieść oszczędności finansowe, poprawić wizerunek i budować lojalność klientów. Jak więc przedsiębiorstwa mogą skutecznie dbać o środowisko? Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w wprowadzeniu ekologicznych inicjatyw w firmie.

Informacje ogólne

Zarządzanie jakością wody w restauracjach i lokalach gastronomicznych. Dlaczego to tak istotne?

Skupiając się na wszystkich elementach systemu zarządzania restauracją, często można zapomnieć, jak ważna jest woda. Dostęp do niej jest wymagany prawnie, ale warto zwrócić uwagę, że ma ona ogromny wpływ na jakość serwowanych potraw, a nawet dłuższe życie sprzętów gastronomicznych użytkowanie czy nienaganny wygląd szkła i zastawy. Z jakimi problemami z wodą w restauracji muszą mierzyć się managerowie i jaki system filtracji wybrać, aby rzeczywiście zauważyć różnicę?

Informacje ogólne