Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów - Zarządzanie ochroną środowiska

Tematyka

ESG i raportowanie środowiskowe w firmach

Raportowanie środowiskowe w ramach ESG (Environmental, Social, and Governance) to kluczowy element strategii zrównoważonego rozwoju firm, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących wyzwań ekologicznych. Raportowanie ESG pomaga organizacjom w monitorowaniu i komunikowaniu ich wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz zarządzanie. Zrozumienie tego, jak przedsiębiorstwa identyfikują, analizują i prezentują swoje działania środowiskowe, jest kluczowe dla inwestorów, konsumentów i regulatorów. Dowiedz się, jak efektywne raportowanie ESG może przyczyniać się do lepszej przyszłości naszej planety i społeczeństwa, jednocześnie zwiększając transparentność i odpowiedzialność biznesową i jakich przepisów należy dopilnować.

Informacje ogólne

Jak liczyć ślad węglowy w przedsiębiorstwie?

Termin „ślad węglowy” odnosi się do obliczenia całkowitej emisji gazów cieplarnianych generowanych w trakcie pełnego cyklu życia produktu lub działalności przedsiębiorstwa. Jest on przedstawiany w postaci ekwiwalentu dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu (CO2e/jednostka funkcjonalna). Jak można go obliczyć?

Emisja gazów i pyłów do powietrza
02.01.2024

Znakowanie substancji chemicznych zwiększa bezpieczeństwo użytkowników

Substancje i mieszaniny, które powodują zagrożenie powinny zostać właściwie oznakowane przez dostawcę (producenta, importera), aby ostrzec ich użytkowników przed zagrożeniami, jakie stwarzają.

Substancje i mieszaniny

Jakie warunki powinna spełnić woda pitna

Aby woda była bezpieczna do spożycia, musi spełniać rygorystyczne normy mikrobiologiczne i chemiczne, które wykluczają obecność mikroorganizmów patogennych, pasożytów oraz wszelkich substancji w stężeniach, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Precyzyjne wymagania dotyczące jakości wody pitnej są określone w odpowiednich przepisach regulujących jej jakość. W artykule omawiamy te wymagania.

Ochrona wody
07.09.2023

Wymagania środowiskowe dla placówki medycznej

Pytanie: Zastanawiamy się jakie wymagania środowiskowe musi spełniać placówka medyczna? Prowadzenie BDO, sprawozdawczość w BDO, raporty z emisji do powietrza np. z kotłowni czy samochodów służbowych oraz wykaz opłatowy są oczywiste. Wiemy również, że w przypadku odpadów medycznych konieczne jest zawarcie umowy na odbiór odpadów medycznych. Mamy wątpliwości natomiast czy przychodnia medyczna powinna posiadać jakieś ewentualne pozwolenia, uprawnienia czy sprowadza się to wyłącznie do prowadzenia powyższych ewidencji i składania sprawozdań?
Opakowania

System zarządzania środowiskowego – do czego służy i czy na pewno jest dobrowolny?

System zarządzania środowiskowego jest dobrowolną metodą wspomagającą zarządzanie przedsiębiorstwem, ułatwiającą jego funkcjonowanie i spełnianie zadań gospodarczo-społecznych. Czy są jakieś przypadki, w których możesz być zmuszony do wdrożenia takiego systemu?

Systemy zarządzania

Audyt środowiskowy EDD coraz częściej spotykany w Polsce

Dzięki audytowi Environmental Due-Diligence (EDD) inwestorzy mogą uzyskać wiarygodne informacje na temat przedmiotu transakcji, w szczególności na temat istniejących rodzajów ryzyka i potencjalnych zobowiązań z nim związanych w kontekście środowiskowym. 

Systemy zarządzania
04.07.2023

Pamiętaj o nowych wzorach kart charakterystyki

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje rozporządzenie Komisji (UE) 2020/878 z 18 czerwca 2020 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia REACH. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje wyłącznie jeden szablon karty charakterystyki.

Substancje i mieszaniny

Jak przygotować pracowników do audytu z ISO 14001

Firmy oczekujące na audyt w związku z przestrzeganiem wymogów normy ISO 14001 chcą jak najlepiej przygotować swoich pracowników do zadań z nim związanych. Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę?

Systemy zarządzania

Zmiany w szablonach kart charakterystyki

Od 1 stycznia 2023 r. karty charakterystyki muszą być opracowane zgodnie z najnowszym szablonem karty charakterystyki, określonym w rozporządzeniu 2020/878/UE.

Substancje i mieszaniny