Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOd 1 stycznia 2021 r. obowiązuje rozporządzenie Komisji (UE) 2020/878 z 18 czerwca 2020 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia REACH. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje wyłącznie jeden szablon karty charakterystyki.
Firmy oczekujące na audyt w związku z przestrzeganiem wymogów normy ISO 14001 chcą jak najlepiej przygotować swoich pracowników do zadań z nim związanych. Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę?
Od 1 stycznia 2023 r. karty charakterystyki muszą być opracowane zgodnie z najnowszym szablonem karty charakterystyki, określonym w rozporządzeniu 2020/878/UE.
Jeżeli w magazynie są przechowywane substancje w opakowaniach (beczkach, pojemnikach), które mogą ulec rozszczelnieniu, trzeba zastosować system zabezpieczeń chroniący środowisko przed zanieczyszczeniem, np. w przypadku możliwości przedostania się do gruntu substancji niebezpiecznych.
Trwają obecnie prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Projekt jest obecnie na etapie uzgodnień. Co zakłada?
Przegląd ekologiczny jest jednym ze sposobów, dzięki któremu można ustalić, czy jakaś instalacja nie szkodzi środowisku. Z jakich powodów organ może nakazać przeprowadzenie przeglądu ekologicznego i czy można uniknąć tego obowiązku?
Podczas opracowywania i wdrażania systemu zarządzania środowiskowego należy samodzielnie określić zakres systemu i jego cele. Norma nie precyzuje wymagań dotyczących wyników działalności środowiskowej, a ustala jedynie ogólne wytyczne do wdrożenia systemu. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.
Producenci i importerzy substancji, których tonaż przekracza 1 Mg rocznie, zobowiązani są do rejestracji substancji w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Rejestracja odnosi się do substancji w ich postaci własnej, będących składnikiem mieszanin oraz substancji zawartych w niektórych rodzajach wyrobów.
Biuro do spraw Substancji Chemicznych i Europejska Agencja Chemikaliów to instytucje, które nadzorują wywiązywanie się z przepisów dotyczących postępowania z substancjami niebezpiecznymi. Jaka dokładnie jest ich rola?
Podmioty prowadzące działalność gospodarczą często potrzebują osoby, która będzie odpowiedzialna za weryfikację zgodności działań firmy z przepisami ochrony środowiska. W takiej sytuacji rzetelna ocena skutków działalności i opracowanie strategii to zadania specjalistów ds. ochrony środowiska, którzy znajdują zatrudnienie zarówno w sektorze rządowym, samorządowym, jak i prywatnym.