SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Czym jest rozporządzenie EUDR i dlaczego jest tak ważne dla ochrony lasów?

Dokument archiwalny
wylesianie

Rozporządzenie EUDR (European Union Deforestation Regulation) to przełomowy akt prawny Unii Europejskiej, mający jeden cel: wyhamowanie lub całkowite zahamowanie globalnego wylesiania i degradacji lasów. Regulacja wprowadza rygorystyczne wymagania wobec firm w wielu obszarach. Stanowi jednocześnie istotny krok w stronę bardziej zrównoważonej gospodarki, choć także niemałe wyzwanie dla przedsiębiorstw na rynku unijnym. Chcesz dowiedzieć się, jak dostosować swoją firmę do nowych przepisów? Zapraszamy do lektury!

EUDR to odpowiedź Unii Europejskiej na rosnący problem globalnego wylesiania. Kłopot ten z jednej strony przyczynia się do zmiany klimatu, a z drugiej do zauważalnej w skali makro utraty bioróżnorodności i degradacji zasobów naturalnych. 

Rozporządzenie nakłada na przedsiębiorstwa wiele obowiązków, w tym udowodnienia, że dana działalność związana np. z produkcją lub przetwórstwem nie przyczynia się do niszczenia lasów. Regulacja ma wspomóc zrównoważony rozwój i zmusić przedsiębiorców do większej transparentności w zakresie pochodzenia surowców na każdym etapie łańcucha dostaw.

Więcej na temat EUDR i jego wpływu na przedsiębiorstwa można znaleźć w artykule opublikowanym na stronie https://jdp-law.pl/newsletter/eudr-rozporzadzenie-ue-dotyczace-wylesiania-i-degradacji-lasow-biuletyn-esg/

Produkty objęte regulacją EUDR – co muszą wiedzieć przedsiębiorcy?

Rozporządzenie EUDR dotyczy wielu potencjalnie przyczyniających się do wylesiania i degradacji lasów produktów z różnych segmentów. Obejmuje surowce przeznaczone do dalszej obróbki oraz ich pochodne wykorzystywane w wielu branżach – spożywczej, chemicznej czy papierniczej. Znajdują się wśród nich między innymi soja, kakao, kawa, olej palmowy, drewno czy bydło. Wszystkie te produkty, a również towary od nich pochodne, muszą spełnić wszelkie rygorystyczne wymogi EUDR.

Kiedy przepisy EUDR wejdą w życie? Harmonogram wdrażania regulacji

Wstępne terminy wejścia w życie przepisów EUDR zostały określone w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów. Jednak ostateczna decyzja o ich wdrożeniu wymaga jeszcze dokonania pewnych działań legislacyjnych. Obecnie proponowany harmonogram wygląda następująco:

  • 30 grudnia 2025 r. – obowiązki dotyczące dużych przedsiębiorstw;
  • 30 czerwca 2026 r. – obowiązki dotyczące małych i średnich przedsiębiorstw;
  • od 31 grudnia 2020 r. – geolokalizacja produktów musi uwzględniać wyłącznie obszary, które nie zostały objęte wylesianiem po tej dacie.

Konsekwencje naruszenia przepisów EUDR – kary i sankcje dla firm

Firmy, które nie spełnią wymogów rozporządzenia EUDR, narażają się na poważne sankcje finansowe i operacyjne. Co czeka na nieprzygotowanych przedsiębiorców?

  • Grzywny – w wysokości do 4% rocznego obrotu przedsiębiorstwa.
  • Konfiskata produktów – wszystkie towary naruszające przepisy mogą zostać usunięte z rynku UE.
  • Zakaz prowadzenia działalności – ograniczenie lub zakaz wprowadzania produktów na rynek unijny.

Rozporządzenie EUDR to ważny krok w walce z globalnym wylesianiem. Wprowadza surowe wymogi dotyczące pochodzenia produktów i odpowiedzialności w łańcuchu dostaw, a także stanowi szansę na zbudowanie bardziej zrównoważonej i transparentnej gospodarki. Oczywiście nowe regulacje oznaczają dodatkowe wyzwania i koszty dla firm, lecz z punktu widzenia naszej planety – bardzo opłacalne w dłuższej perspektywie.

Słowa kluczowe:
wylesianie