Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrezydent Andrzej Duda podpisał 5 września 2023 r. nowelizację ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko. Ustawa ma na celu przyspieszyć procesy wydawania decyzji środowiskowych, przygotowywania i realizacji różnych inwestycji.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe podpisały w sierpniu porozumienie określające zasady współpracy podczas budowy infrastruktury przesyłowej PSE na nieruchomościach znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 3 sierpnia 2023 r. rozpoczął trzecią edycję programu „Moja Woda”. Ma on pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę.
Minister Anna Moskwa poinformowała na Twitterze, że Polska złożyła kolejne skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pakietu FitFor55. Wcześniej zaskarżono rozporządzenie LULUCF, a teraz przepisy dotyczące zakazu rejestracji samochodów spalinowych, celu redukcji GHG i reformy EU ETS.
Unia Europejska musi wdrożyć środki rekultywacyjne, obejmujące co najmniej 20% jej obszarów lądowych i morskich do 2030 roku. Po debacie, która odbyła się 12 lipca 2023 r., Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych Unii Europejskiej.
Unia Europejska planuje zasadzić do 2030 roku na swoim terenie co najmniej trzy miliardy drzew. To część szerszych działań na rzecz odbudowy unijnych lasów oraz walki ze zmianami klimatycznymi.
W dniu 20 czerwca 2023 r. w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska. Przedmiotem spotkania były negocjacje dotyczące rozporządzeń w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych oraz norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich, a także dyrektywy w sprawie jakości powietrza.
Polski rząd w końcu 6 czerwca 2023 r. przyjął nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. System kaucyjny będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 r.
Dnia 1 czerwca 2023 r. Parlament Europejski przyjął zalecenia dotyczące unijnej strategii na rzecz zrównoważonych tekstyliów o obiegu zamkniętym. Dzięki temu konsumenci będą mogli dokonywać bardziej odpowiedzialnych i zrównoważonych wyborów.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wraz z partnerami z 7 państw, przy wsparciu finansowym z Programu LIFE i NFOŚiGW, zrealizuje innowacyjny projekt badania i wdrożenia technologii nieorganicznych spoiw do mas. Pozwoli on ograniczyć odpady i emisje w europejskich odlewniach stopów żelaza.