Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW dniu 20 czerwca 2023 r. w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska. Przedmiotem spotkania były negocjacje dotyczące rozporządzeń w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych oraz norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich, a także dyrektywy w sprawie jakości powietrza.
Polski rząd w końcu 6 czerwca 2023 r. przyjął nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. System kaucyjny będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 r.
Dnia 1 czerwca 2023 r. Parlament Europejski przyjął zalecenia dotyczące unijnej strategii na rzecz zrównoważonych tekstyliów o obiegu zamkniętym. Dzięki temu konsumenci będą mogli dokonywać bardziej odpowiedzialnych i zrównoważonych wyborów.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wraz z partnerami z 7 państw, przy wsparciu finansowym z Programu LIFE i NFOŚiGW, zrealizuje innowacyjny projekt badania i wdrożenia technologii nieorganicznych spoiw do mas. Pozwoli on ograniczyć odpady i emisje w europejskich odlewniach stopów żelaza.
Przedsięwzięcie „Eko-ambasadorzy na rzecz eliminacji szkodliwych chemikaliów w otoczeniu” uzyskało wsparcie z programu LIFE oraz NFOŚiGW. Inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości na temat obecności chemicznych substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska w najbliższym otoczeniu oraz w przedmiotach codziennego użytku.
Parlament Europejski 1 czerwca 2023 r. przyjął swoje stanowisko do rozmów z państwami członkowskimi w sprawie zasad uwzględniania praw człowieka i wpływu na środowisko w zarządzaniu przedsiębiorstwami.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs na najlepsze rozwiązania Gospodarki o obiegu zamkniętym. Zgłoszenia można składać od 22 czerwca do 27 lipca 2023 r. Na najciekawsze rozwiązania czekają nagrody główne w wysokości 50 tys. zł oraz wyróżnienia w wysokości 20 tys. zł.
W środę 24 maja 2023 r. Komisja Ochrony Środowiska przyjęła swoje stanowisko w sprawie unijnych przepisów mających na celu dalsze ograniczanie zanieczyszczeń i kierowanie dużymi instalacjami rolno-przemysłowymi w ramach zielonej transformacji.
W czwartek 12 maja 2023 r. posłowie Parlamentu Europejskiego poparli projekt dyrektywy, która ma poprawić oznakowanie produktów i ich trwałość. Dzięki zmianom znikną też oświadczenia wprowadzające w błąd.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje stanowisko do projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego ramy zapewniające bezpieczne oraz zrównoważone dostawy surowców krytycznych