Praca nad nowelizacją ustawy – Prawo ochrony środowiska
Do 17 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do projektu nowelizacji ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają wzmocnić środowiskowy wymiar polityki miejskiej i ekologiczną transformację miast oraz przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Tak donosi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Proponowane działania usprawnią niektóre procesy administracyjne i przełożą się na możliwość pozyskania przez jednostki samorządowe większych środków finansowych na poprawę jakości powietrza czy też adaptację miast na zmian klimatu. Nowelizacja ustawy – Prawo ochrony środowiska będzie jednocześnie realizacją jednego z kamieni milowych KPO.
Proponowane rozwiązania
-
Ograniczenie negatywnego wpływu sektora mieszkalnictwa na stan powietrza. W tym celu zostanie zwiększona efektywność rządowych programów, które wspomagają m.in. wymianę urządzeń lub systemów grzewczych na spełniające standardy niskoemisyjne oraz kompleksową termomodernizację domów jednorodzinnych.
-
Zapewnienie środków finansowych na realizację działań związanych z poprawą jakości powietrza, m.in. dla Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.
-
Wprowadzenie zapisów określających wymagania jakościowe dla paliw stałych z biomasy.
-
Usprawnienie wdrażania programów priorytetowych, w których następuje udostępnienie środków finansowych wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej z przeznaczeniem na udzielanie dotacji na wskazane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programy i przedsięwzięcia z zakresu zadań ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
-
Uporządkowanie terminów realizacji zadań ustawowych wykonywanych przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.
-
Wprowadzenie konieczności opracowania miejskich planów adaptacji przez miasta o liczbie mieszkańców równej i większej niż 20 tys. Wdrażanie tych dokumentów ma być monitorowane. Projekt ustawy określa obligatoryjne części takiego planu, wśród których jest też idea zazieleniania miasta oraz koncepcja zagospodarowania wód opadowych i roztopowych na terenie miasta.
-
Rozszerzenie zakresu interwencji istniejącego już Funduszu Rozwoju Regionalnego o projekty i inwestycje służące zielonej transformacji miast i miejskich obszarów funkcjonalnych.
-
Wprowadzenie dodatkowych mechanizmów wspierających realizację przedsięwzięć proekologicznych, nie tylko przez zmianę terminu opracowania i przyjęcia w drodze uchwały sejmiku województwa aktualizacji programu ochrony powietrza, ale również uatrakcyjnienie warunków realizacji programów „Stop Smog” oraz „Czyste Powietrze”.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: gov.pl/web/klimat