Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazCRO, czyli Centralny Rejestr Operatorów to system, w którym gromadzone są informacje o urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych i przeciwpożarowych zawierających fluorowane gazy cieplarniane i substancje kontrolowane. Do systemu wpisuje się szczegółowe informacje m.in. o wykonanych kontrolach szczelności. Ze względu na to, że kary za nieterminowy wpis są wysokie, warto nadać uprawnienia do systemu kilku osobom, które będą czuwać nad prawidłową realizacją obowiązków w CRO.
Protokół czynności serwisowych urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych stanowi podstawę do wykonania wpisu do karty urządzenia w CRO (Centralny Rejestr Operatorów). Terminowy i prawidłowy wpis jest możliwy wyłącznie w przypadku, gdy protokół zawiera wszystkie wymagane informacje. W przepisach nie określono wzoru protokołu, dlatego należy samodzielnie zapewnić, aby protokół spełniał wymagania pozwalające na dokonanie pełnego wpisu do CRO.
Podmioty prowadzące zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów muszą posiadać zezwolenia. Zezwolenia, które zostały wydane przed 5 września 2018 r. wymagały złożenia wniosku aktualizacyjnego w terminie do 5 marca 2020 r. Jeżeli wniosek został złożony – zezwolenie jest w mocy do dnia wydania nowego rozstrzygnięcia w drodze decyzji administracyjnej. Ze względu na przewlekłość postępowań ws. aktualizacji warto zabezpieczyć się oświadczeniem, że zezwolenie wydane przed 5 września 2018 r. uprawnia podmiot do gospodarowania odpadami.
Niektóre rodzaje odpadów mogą być przekazywane osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami w celu wykorzystania na potrzeby własne. Najczęstszym przypadkiem jest przekazywanie pracownikom palet drewnianych. Informację o takim przekazaniu należy uwzględnić w karcie ewidencji odpadów w BDO. Dodatkowo warto posiadać oświadczenie, w którym przejmujący potwierdza masę i rodzaj odpadów oraz wskazuje cel wykorzystania.
Urządzenia zawierające fluorowane gazy cieplarniane (f-gazy) muszą być opatrzone odpowiednią etykietą, która wskazuje m.in. rodzaj i zawartość f-gazu. Przykłady urządzeń, które muszą być etykietowane to m.in. klimatyzatory i samochody.
Przepisy przewidują wyjątki od obowiązku wystawiania karty przekazania odpadów (KPO). KPO nie musi wystawiać m.in. nieprofesjonalny zbierający, osoba fizyczna, przedsiębiorca zwolniony z ewidencji odpadów na mocy rozporządzenia. Zawsze jednak wymagana jest dokumentacja, z której wynika, jaki odpad został przekazany i do kogo ma zostać dostarczony. Transportujący musi posiadać taki dokument w trakcie przewozu odpadów.
Jeżeli użytkownikiem głównym nie jest osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą (właściciel) lub nie jest to osoba wskazana w KRS do reprezentowania spółki, tylko jest to osoba której nadano uprawnienia użytkownika głównego w systemie BDO, to taka osoba musi posiadać pełnomocnictwo.
W przypadku zakończenia działalności polegającej na odbieraniu odpadów komunalnych przedsiębiorca odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości musi złożyć do właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w terminie 14 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania tej działalności, wniosek o wykreślenie z rejestru.
Wprowadzający opakowania lub produkty w opakowaniach musi prowadzić ewidencję rodzaju i masy opakowań, które wprowadza do obrotu w danym roku kalendarzowym. Obowiązek ten wynika z art. 22 ustawy z 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Ustawodawca nie określa wprost w jakiej formie taką ewidencję należy prowadzić. Tutaj proponujemy jedno z możliwych rozwiązań.
Jeżeli przez pomyłkę została wystawiona błędna karta, której nie należy uwzględniać w ewidencji odpadów (został wpisany błędny kod lub zły nr rejestracyjny pojazdu) trzeba sporządzić protokół. W protokole należy podać dane zarówno przekazującego odpady, transportującego jak i przyjmującego odpady.