Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazObowiązek złożenia oświadczenia wynika z ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Należy je złożyć do sprzedawcy ciepła, z którym odbiorca ciepła zawiera albo ma zawartą umowę sprzedaży ciepła.
Wniosek o rozliczenie rekompensaty, o której mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z 15 września 2022 r. O szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. Poz. 1967)
W przypadku, gdy system SENT nie działa i nie można wystawić zgłoszenia przewozu odpadów, należy uruchomić tzw. procedurę awaryjną. W pierwszej kolejności należy się upewnić, że na stronie internetowej https://puesc.gov.pl/puesc została opublikowana informacja o awarii systemu SENT. W przypadku awarii SENT należy przygotować dokument zastępujący zgłoszenie. Tutaj pobierzesz jego wzór.
Posiadacz odpadów ma obowiązek potwierdzić spełnienie warunków utraty statusu odpadów przez destrukt asfaltowy przez sporządzenie oświadczenia o zgodności, osobnego dla każdej badanej partii odpadów. Oświadczenie o zgodności z warunkami utraty statusu odpadów destruktu asfaltowego sporządza się w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach, po jednym dla posiadacza odpadów destruktu asfaltowego oraz dla podmiotu, który wykorzystuje ten destrukt asfaltowy.
Urząd Marszałkowski ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku rejestracyjnego do BDO. Jeżeli sprawa się przeciąga, można złożyć do urzędu pismo z wnioskiem o rozpatrzenie wniosku wraz z uzasadnieniem o rozpatrzenie wniosku szybciej (pomimo, że już i tak jest po terminie 30 dni).
Podmiot który świadczy usługę czyszczenia separatora i jest wytwórcą odpadów musi prowadzić ewidencję wytwarzanych odpadów oraz posiadać stosowne pozwolenia w tym zakresie. Rozliczenie pomiędzy podmiotem zlecającym usługę czyszczenia separatora a podmiotem świadczącym usługę przeważanie w praktyce odbywa się na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego oraz faktury. Tutaj prezentujemy wzór takiego protokołu.
Artykuł 7 ust. 1 ustawy o odpadach wskazuje, że posiadacz odpadów może dokonać zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne, jeżeli wykaże, że nie posiadają one właściwości powodujących, że odpady są odpadami niebezpiecznymi. Zmiana klasyfikacji wymaga złożenia wniosku, o którym mowa w art. 8 ww. ustawy. Do wniosku dołącza się wyniki badań właściwości odpadów przewidzianych do zmiany klasyfikacji oraz ocenę tych wyników badań w odniesieniu do badanych właściwości odpadów.
Wprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych podmiotu trzeciego stanowi szczególne korzystanie z wód i wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Najczęstszym przypadkiem jest odprowadzanie ścieków powstających w magazynach do kanalizacji parku logistycznego. Do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego konieczne jest uzyskanie zgody.
Zgodnie z ustawą Prawo wodne podmioty korzystające z usług wodnych są zobowiązane do ponoszenia opłat. Wysokość opłat ustalają Wody Polskie, na podstawie oświadczeń składanych przez przedsiębiorców. Zdarza się, że wysokość i sposób ustalenia opłaty budzi wątpliwości. Prawo umożliwia złożenie reklamacji i wniesienie o ponowne naliczenie opłaty. Reklamacja może zostać wykonana tylko raz w odniesieniu do każdego kwartału i nie wstrzymuje biegu płatności.
Ustawa Prawo wodne przewiduje możliwość przeniesienia pozwolenia wodnoprawnego. Przeniesienie jest możliwe po złożeniu wniosku do Wód Polskich, do którego dołącza się oświadczenie podmiotu, na rzecz którego przenoszone jest pozwolenie wodnoprawne, o przyjęciu wszystkich warunków określonych w tym pozwoleniu wodnoprawnym.