Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZgodnie z art. 42 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, który sprzedaje produkty w opakowaniach, jest obowiązany przekazywać konsumentom informacje o dostępnych systemach zwrotu, zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych, zasadach właściwego postępowania z odpadami opakowaniowymi oraz znaczeniu oznaczeń stosowanych na opakowaniach. Informacje te udostępnia się co najmniej przez wywieszenie ich w miejscu sprzedaży. Kara za brak informacji wynosi od 500 zł do 20 000 zł.
Firma, która posiada konto w Bazie Danych Sprawozdań (BDS) może ustanowić pełnomocnika, który będzie w jej imieniu administrował w bazie i składał sprawozdania. Do składania sprawozdań zobowiązane są podmioty gospodarujące substancjami zubożającymi warstwę ozonową (SZWO) i fluorowanymi gazami cieplarnianymi (FGC), tj.: wywożące i przywożące, stosujące w produkcji produktów lub urządzeń zawierających SZWO lub FGC, stosujące w instalacji, serwisowaniu lub konserwacji urządzeń zawierających SZWO lub FGC, stosujące w innych procesach, prowadzące odzysk, recykling, regenerację lub niszczenie SZWO lub FGC.
Firma, która posiada konto w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) może ustanowić pełnomocnika, który będzie w jej imieniu administrował w rejestrze. W CRO należy zarejestrować urządzenia, które zawierają powyżej 5 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych lub powyżej 3 kg substancji zubożających warstwę ozonową. Warto jednocześnie upoważnić pełnomocnika do dokonywania w CRO wpisów dotyczących czynności serwisowych, w tym okresowych kontroli szczelności.
DPR jest dokumentem, który potwierdza przetworzenie odpadów opakowaniowych w instalacjach zlokalizowanych na terenie Polski. Zgodnie z ustawą o odpadach wnioskowanie o DPR i wstawianie tych dokumentów powinno być możliwe w systemie BDO, ale nie uruchomiono tej funkcjonalności. W związku z tym wnioskowanie nadal odbywa się w formie papierowej – według wzorów wypracowanych przez branżę. We wniosku należy wskazać numery kart przekazania odpadów (KPO).
Prawo wodne przewiduje możliwość przedłużenia okresu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego, bez konieczności ponownego opracowywania operatu wodnoprawnego. Warunkiem skorzystania z uproszczonej procedury jest złożenie wniosku o ustalenie kolejnego okresu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego. Wniosek należy złożyć w terminie 90 dni przed wygaśnięciem pozwolenia. Do wniosku dołącza się m.in. oświadczenie o niezmienności warunków dotychczasowego pozwolenia.
EDPR jest dokumentem, który potwierdza przetworzenie odpadów opakowaniowych w instalacjach zlokalizowanych poza terenem Polski. Zgodnie z ustawą o odpadach wnioskowanie o EDPR i wstawianie tych dokumentów powinno być możliwe w systemie BDO, ale nie uruchomiono tej funkcjonalności. W związku z tym wnioskowanie nadal odbywa się w formie papierowej – według wzorów wypracowanych przez branżę.
Aby skorzystać z niższych cen, część odbiorców będzie musiała złożyć do swojego sprzedawcy energii elektrycznej oświadczenie. Mają na to czas do 30 listopada 2022 r.
Informacje wpisane do arkusza kalkulacyjnego powinny mieć źródło w taryfie lub cenniku na ciepło dla danego źródła ciepła. Jedynie wpisanie prawidłowych wartości pozwoli na obliczenie prawidłowej wartości należnej rekompensaty.
Obowiązek złożenia oświadczenia wynika z ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Należy je złożyć do sprzedawcy ciepła, z którym odbiorca ciepła zawiera albo ma zawartą umowę sprzedaży ciepła.
Wniosek o rozliczenie rekompensaty, o której mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z 15 września 2022 r. O szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. Poz. 1967)