Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPo złożeniu wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach może okazać się, że informacje podane we wniosku nie są wystarczające. Wówczas organ może wezwać wnioskodawcę to uzupełnienia danych. Jeśli okaże się, że wymagane przez organ informacje są zbyt złożone i potrzeba na zebranie ich więcej czasu niż jest to podane w wezwaniu, można wnioskować o przedłużenie terminu.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów oraz do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów dołącza się m.in. zaświadczenie o niekaralności. Dotyczy to zarówno posiadacza odpadów jaki i jego wspólnika, prokurenta, członka zarządu lub członka rady nadzorczej.
Każdy kto chce uzyskać informacje o aktualnym stanie jakości powietrza na danym obszarze (tło substancji) może złożyć wniosek do GIOŚ, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 03.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz. U. 2022 r. poz. 1029).
Jeżeli podmiot chce zrealizować inwestycję, która może mieć wpływ na środowisko lub zdrowie ludzi musi złożyć wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wykaz przedsięwzięć mogących oddziaływać na środowisko znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Operator będący płatnikiem opłaty kogeneracyjnej musi w terminie do 6 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym, przekazać operatorowi systemu przesyłowego elektroenergetycznego oraz Prezesowi URE informacje o ilości energii elektrycznej, która stanowi podstawę do naliczenia opłaty kogeneracyjnej oraz wielkości należnych i pobranych środków z tytułu opłaty kogeneracyjnej.
Przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na wytwarzanie paliw ciekłych lub koncesję na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą, a także podmiot przywożący stosownie do swojej działalności przekazuje Prezesowi URE, Prezesowi Agencji Rezerw Materiałowych, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych oraz ministrowi właściwemu do spraw energii miesięczne sprawozdanie o rodzajach oraz ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu - w terminie 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.
Strefę ochronną ujęcia wody, stanowi obszar, na którym obowiązują zakazy, nakazy i ograniczenia w zakresie użytkowania gruntów oraz korzystania z wody. Właściciel ujęcia może złożyć wniosek o ustanowienie takiej strefy.
Transgraniczne przemieszczanie odpadów znajdujących się na zielonym wykazie odpadów (wymaga od podmiotów uczestniczących w takim przemieszczeniu wypełnienia załącznika nr 7 do rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów.