Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDo 31 stycznia 2023 r. można składać oświadczenie odbiorcy uprawnionego, które pozwala na stosowanie ceny maksymalnej.
Refundacja poniesionych kosztów podatku VAT dotyczy gospodarstw domowych, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego.
Prowadzący instalację obejmującą co najmniej jeden z rodzajów działalności określonych w załączniku I do rozporządzenia 166/2006, który prowadzi tę instalację (tzw. PRTR) z przekroczeniem progów wydajności określonych w tym załączniku, obowiązany jest przekazać WIOŚ, m.in.: dane niezbędne do identyfikacji zakładu, na terenie którego jest prowadzona instalacja.
Producenci i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego paliw silnikowych oraz inne podmioty podlegające obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych paliw silnikowych, muszą obliczyć i uiścić opłatę emisyjną. Informację o opłacie składa się na odpowiednim formularzu.
Plan poboru próbek sporządzony przy użyciu tego formularza należy dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na emisję gazów cieplarnianych z instalacji, składanego do właściwego organu.
Posiadacz odpadów prowadzący punkt zbierania odpadów metali jest obowiązany, przy przyjmowaniu tych odpadów od osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami, do wypełniania formularza przyjęcia odpadów metali w dwóch egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla przekazującego i dla przyjmującego odpady.
W przypadku przyjmowania niekompletnego pojazdu przedsiębiorca prowadzący stację demontażu jest obowiązany do wydania zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego pojazdu. Zaświadczenia nie wydaje się jeśli nie jest możliwe ustalenie cech identyfikacyjnych pojazdu, o których mowa w art. 66 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym
Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia mającego na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii.
O dodatek elektryczny można ubiegać się w gminie właściwej według miejsca zamieszkania, składając prawidłowo wypełniony wniosek. Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w terminie od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r., a gmina wypłaca środki w terminie do 31 marca 2023 r.
Zgodnie z art. 13 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym przedsiębiorca wprowadzający do obrotu sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych jest zobowiązany do informowania konsumentów m.in. o systemach zwrotu zużytego sprzętu. Informację należy dołączyć do sprzętu, np. w instrukcji obsługi lub na opakowaniu.