Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazWzór wniosku o przywrócenie terminu w postępowaniu administracyjnym to niezbędny dokument, gdy czas na załatwienie sprawy minął. Ten dokument umożliwia przywrócenie terminu do złożenia odwołania lub zażalenia, co ma kluczowe znaczenie w ramach kodeksu postępowania administracyjnego.
Przedsiębiorcy wytwarzający lub handlujący energią elektryczną (wpisani na wykaz odbiorców) lub odbiorcy przemysłowi zużywający co najmniej 100 GWh energii na rok, muszą przedstawić do umorzenia świadectwa pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii z biogazu rolniczego lub innych niż biogaz rolniczy odnawialnych źródeł energii (świadectwa zielone).
Zdarza się, że organ administracji nie śpieszy się z załatwieniem sprawy, pomimo, że wiążą go terminy wynikające z kpa. W takiej sytuacji masz prawo złożyć zażalenie na niezałatwienie sprawy w terminie. Tutaj znajdziesz wzór.
Wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej musi złożyć Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska pisemne roczne zbiorcze sprawozdanie o marnowanej żywności zawierające dane o całkowitej masie marnowanej żywności przez sprzedawców żywności w danym roku oraz całkowitej wysokości należnej opłaty i wysokości opłaty wpłaconej do wfośigw wraz z wykazem sprzedawców żywności, którzy złożyli sprawozdanie.
Właściciele nieruchomości, którzy doznali szkody na swoim gruncie na skutek zmiany stanu wody na gruncie sąsiednim, a zwłaszcza na skutek zmiany kierunku odpływu znajdującej się na gruncie wody opadowej lub kierunku odpływu ze źródeł bądź, na których grunt została odprowadzana woda oraz ścieki z gruntów sąsiednich mogą powiadomić o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta) a potem ubiegać się o naprawienie szkód.
Umowa o dofinansowanie to najważniejszy dokument jaki podpisujesz w całym procesie przyznawania dotacji. To ona reguluje wszystkie najważniejsze elementy realizacji projektu, takie jak wielkość dotacji, czy terminy wypłacania pieniędzy.
W dniu 5 sierpnia 2020 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. poz. 312 ze zm.), w ramach której wprowadzony został (w dodanym załączniku nr 3 do rozporządzenia) uproszczony wzór Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz jej skutków.
Do wniosku o wpis do rejestru o którym mowa w art. 49 ust.1 ustawy z dnia 14 grudnia
2012 r. o odpadach trzeba dołączyć oświadczenie o spełnieniu wymagań niezbędnych do wpisu do rejestru lub oświadczenie o braku okoliczności skutkujących wykreśleniem z rejestru oraz oświadczenie potwierdzające, że dane zawarte w tych wnioskach są zgodne ze stanem faktycznym. Takie oświadczenie musi także złożyć podmiot, który ubiega się o wpis do rejestru w imieniu innego przedsiębiorcy.
Przedsiębiorcy wytwarzający lub handlujący energią elektryczną (wpisani na wykaz odbiorców) lub odbiorcy przemysłowi zużywający co najmniej 100 GWh energii na rok, muszą przedstawić do umorzenia świadectwa pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii z biogazu rolniczego (świadectwa błękitne).
Jeżeli masz instalację, która emituje gazy lub pyły do powietrza, powinieneś posiadać pozwolenie. Wniosek o jego wydanie trzeba złożyć do marszałka województwa właściwego dla miejsca lokalizacji instalacji, regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub starosty. Wzór wniosku możesz pobrać tutaj.