Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj teraz
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, musi składać co kwartał sprawozdanie z tej działalności. W sprawozdaniu wpisuje się dane dotyczące ilości odebranych rodzajów nieczystości ciekłych z obszaru danej gminy. Tutaj znajdziesz wzór takiego sprawozdania w wersji edytowanej.
Ewidencję odpadów trzeba prowadzić w formie elektronicznej, w systemie BDO. Jednak jeśli dojdzie do awarii systemu teleinformatycznego, w którym Baza BDO jest prowadzona, można wystawić papierowe dokumenty. Tutaj znajdziesz wzór Karty ewidencji odpadów (KEO) w wersji edytowalnej. Pamiętaj jednak, że dane z papierowych kart trzeba koniecznie wprowadzić do systemu nie później 30 dni od ustania awarii!
Przedsiębiorca, który planuje zajmować się odbiorem odpadów komunalnych, musi uzyskać wpis w urzędzie miasta lub gminy. Wniosek o wpis trzeba złożyć przed rozpoczęciem odbierania śmieci od mieszkańców. Tutaj znajdziesz jego wzór.
Jeżeli w ciągu roku, w związku z eksploatacją instalacji wytwarzasz więcej niż 1 tonę odpadów niebezpiecznych lub więcej niż 5 tys. ton odpadów innych niż niebezpieczne, to musisz uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych lub innych niż niebezpieczne, powstających w trakcie eksploatacji instalacji. Wzór o jego wydanie znajdziesz tutaj.
Użytkownik budowli piętrzącej wyposażonej w urządzenia umożliwiające regulowanie przepływu, w tym turbiny wodne, o wysokości piętrzenia powyżej 1 m i przepływie średnim rocznym (SSQ) powyżej 1,0 m3/s, musi prowadzić dziennik gospodarowania wodą. Tutaj możesz pobrać wzór takiego dziennika do wydruku.
Prawo do informacji o środowisku i jego ochronie przysługuje każdemu, osobie fizycznej lub prawnej, a także jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej. Informacja o środowisku jest udostępniana na pisemny wniosek który powinien zawierać dane i adres wnioskodawcy oraz wskazanie o jakie informacje występuje wnioskodawca. Nie musisz już szukać wzorów takiego wniosku, przygotowaliśmy go dla Ciebie.
Szkodę w środowisku lub bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku może zgłosić każdy, nie tylko osoba bezpośrednio pokrzywdzona. Zgłoszenia można dokonać osobiście, pocztą tradycyjną lub drogą elektroniczną. Tutaj możesz pobrać wzór takiego zgłoszenia.
Osoby fizyczne, które chcą wyciąć drzewo na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej muszą poinformować o tym zamiarze wójta. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości. Tutaj znajdziesz wzór zgłoszenia.
Pojawiły się nowe wzory oświadczeń po raz pierwszy mają zastosowanie do opłaty zmiennej za pierwszy kwartał 2024 roku. W przypadku konieczności złożenia oświadczenia za wcześniejsze okresy rozliczeniowe skorzystaj z wzoru poniżej.