Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPodmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne mają obowiązek składania oświadczeń o zakresie korzystania z tych usług za poszczególne kwartały. Oświadczenia należy składać w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału, bezpośrednio do Zarządów Zlewni PGW Wody Polskie, będących jednostkami właściwymi do ustalenia wysokości opłaty zmiennej.
Wysokości opłaty za usługi wodne ustala się m.in. na podstawie oświadczeń składanych przez podmioty, które są zobowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne bądź na podstawie pomiarów dokonywanych przez organy administracji w ramach przeprowadzanych kontroli lub wykonywania przeglądów pozwoleń wodnoprawnych. Oświadczenia należy składać w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału do PGW Wody Polskie.
Podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne mają obowiązek składania oświadczeń o zakresie korzystania z tych usług za poszczególne kwartały. Wzory oświadczeń zostały dostosowane do rodzajów usług wodnych. Tutaj możesz pobrać wzór oświadczenia za usługi wodne dla podmiotu odprowadzającego wody roztopowe i deszczowe do kanalizacji.
Po złożeniu wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów, organ sprawdzi kompletność dokumentów, zgodnie z wymaganiami wskazanymi powyżej. Jeżeli uzna, że wniosek zawiera braki formalne, prześle wnioskodawcy wezwanie do jego uzupełnienia określając w nim termin na dokonanie ww. uzupełnień. Jednocześnie poinformuje w nim, że nieusunięcie wskazanych braków w wyznaczonym terminie liczonym od doręczenia wezwania spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania. Tutaj zobaczysz jak wygląda wezwanie do uzupełnienia braków.
Wydanie opinię biegłego zlecają najczęściej organy administracji publicznej, ze względu na wskazania samorządowych kolegiów odwoławczych już po rozstrzygnięciu odwołania od decyzji przez organ drugiej instancji. Listy z wykazem biegłych sądowych można znaleźć na stronach sądów. Do zapytania ofertowego trzeba dołączyć załącznik, którego wzór można pobrać tutaj.
Opinie biegłych są bardzo pomocne w toczących się postępowaniach, np. przy ustaleniu ilości odpadów magazynowanych w miejscu do tego celu nie przeznaczonym. Opinia biegłego to nic innego jak dowód w sprawie ( art. 75 Kpa), na który najczęściej wskazuje SKO przy uchylaniu decyzji organu I instancji i przekazywaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia. Tutaj można pobrać wzór zapytania ofertowego.
Od 1 lipca 2021 rok istnieje obowiązek składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić, wypełniając odpowiednią deklarację. Tutaj pobierzesz wzór dla budynków niemieszkalnych.
Pomoc de minimis to rodzaj wsparcia publicznego, obecny w wielu programach, z których mogą skorzystać polscy przedsiębiorcy. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis to jeden z obowiązkowych załączników do wniosku o udzielenie takiego wsparcia.
Jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii to może się okazać, że będziesz musiał uzyskać koncesję. Wniosek trzeba złożyć do właściwego oddziału terenowego URE - trzeba wybrać ten oddział terenowy, na którego obszarze działania znajduje się siedziba firmy.