Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDokument potwierdzający eksport lub wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych w celu poddania ich recyklingowi (EDPR) jest wystawiany są na wniosek wprowadzającego produkty w opakowaniach, organizację odzysku opakowań lub organizację samorządu gospodarczego przez przedsiębiorcę eksportującego odpady opakowaniowe lub dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów opakowaniowych. Tutaj znajdziesz wzór takiego dokumentu.
Jeżeli na terenie zakładu są używane substancje chemiczne traktowane zgodnie z przepisami jako substancje niebezpieczne, to właściciel zakładu musi prowadzić ich ewidencję. Obowiązek prowadzenia ewidencji substancji chemicznej, jednakże tylko o właściwościach niebezpiecznych, użytkowanych na terenie zakładu pracy wynika z ustawy z 26 czerwca 1974 – Kodeks pracy. Tutaj znajdziesz wzór formularza służącego ewidencji substancji chemicznych.
Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w 2019 roku wprowadziła nowy system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło, przyznawane w jednej z czterech form, w zależności od grupy wytwórców dla której jest przeznaczone: a) premii gwarantowanej indywidualnej; b) premii gwarantowanej; c) aukcji; d) naboru. Do końca grudnia Prezes URE ogłosi, zgodnie z nowymi wymogami wprowadzonymi nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, harmonogram aukcji CHP na 2022 rok. Aukcje będą organizowane regularnie, raz na kwartał.
Od 1 stycznia 2020 r. podmioty oferujące swoim klientom torby jednorazowe z tworzyw sztucznych zobowiązane są m.in. do prowadzenia ewidencji nabytych i sprzedanych toreb, przedkładania rocznych sprawozdań z tego zakresu oraz naliczania opłaty recyklingowej i wnoszenia jej do dnia 15. każdego miesiąca po upływie kwartału, którego dotyczy ta opłata. Tutaj znajdziesz przykładowy formularz ewidencji.
Podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne mają obowiązek składania oświadczeń o zakresie korzystania z tych usług za poszczególne kwartały. Oświadczenia należy składać w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału, bezpośrednio do Zarządów Zlewni PGW Wody Polskie, będących jednostkami właściwymi do ustalenia wysokości opłaty zmiennej.
Wysokości opłaty za usługi wodne ustala się m.in. na podstawie oświadczeń składanych przez podmioty, które są zobowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne bądź na podstawie pomiarów dokonywanych przez organy administracji w ramach przeprowadzanych kontroli lub wykonywania przeglądów pozwoleń wodnoprawnych. Oświadczenia należy składać w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału do PGW Wody Polskie.
Podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne mają obowiązek składania oświadczeń o zakresie korzystania z tych usług za poszczególne kwartały. Wzory oświadczeń zostały dostosowane do rodzajów usług wodnych. Tutaj możesz pobrać wzór oświadczenia za usługi wodne dla podmiotu odprowadzającego wody roztopowe i deszczowe do kanalizacji.
Po złożeniu wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów, organ sprawdzi kompletność dokumentów, zgodnie z wymaganiami wskazanymi powyżej. Jeżeli uzna, że wniosek zawiera braki formalne, prześle wnioskodawcy wezwanie do jego uzupełnienia określając w nim termin na dokonanie ww. uzupełnień. Jednocześnie poinformuje w nim, że nieusunięcie wskazanych braków w wyznaczonym terminie liczonym od doręczenia wezwania spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania. Tutaj zobaczysz jak wygląda wezwanie do uzupełnienia braków.