Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazUmowa o dofinansowanie to najważniejszy dokument jaki podpisujesz w całym procesie przyznawania dotacji. To ona reguluje wszystkie najważniejsze elementy realizacji projektu, takie jak wielkość dotacji, czy terminy wypłacania pieniędzy.
W dniu 5 sierpnia 2020 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. poz. 312 ze zm.), w ramach której wprowadzony został (w dodanym załączniku nr 3 do rozporządzenia) uproszczony wzór Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz jej skutków.
Do wniosku o wpis do rejestru o którym mowa w art. 49 ust.1 ustawy z dnia 14 grudnia
2012 r. o odpadach trzeba dołączyć oświadczenie o spełnieniu wymagań niezbędnych do wpisu do rejestru lub oświadczenie o braku okoliczności skutkujących wykreśleniem z rejestru oraz oświadczenie potwierdzające, że dane zawarte w tych wnioskach są zgodne ze stanem faktycznym. Takie oświadczenie musi także złożyć podmiot, który ubiega się o wpis do rejestru w imieniu innego przedsiębiorcy.
Przedsiębiorcy wytwarzający lub handlujący energią elektryczną (wpisani na wykaz odbiorców) lub odbiorcy przemysłowi zużywający co najmniej 100 GWh energii na rok, muszą przedstawić do umorzenia świadectwa pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii z biogazu rolniczego (świadectwa błękitne).
Jeżeli masz instalację, która emituje gazy lub pyły do powietrza, powinieneś posiadać pozwolenie. Wniosek o jego wydanie trzeba złożyć do marszałka województwa właściwego dla miejsca lokalizacji instalacji, regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub starosty. Wzór wniosku możesz pobrać tutaj.
Jeżeli wytwarzasz energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii i chcesz uzyskać wsparcie dla producentów energii odnawialnej, musisz złożyć wniosek o wydanie świadectwa pochodzenia energii. Jest to dokument, który potwierdzi, że energia elektryczna została wyprodukowana z odnawialnych źródeł energii. Nazywa się je również świadectwem pochodzenia lub tzw. zielonym świadectwem. Tutaj znajdziesz wzór wniosku o wydanie świadectwa.
Do wydania zaświadczenia o pomocy de minimis jest zobowiązany podmiot udzielający pomocy, przez który należy rozumieć organ administracji publicznej lub inny podmiot, który jest uprawniony do udzielania pomocy publicznej. W zaświadczeniu stwierdza się, że udzielona pomoc publiczna ma charakter de minimis.
Niektóre rodzaje instalacji, które nie wymagają pozwolenia do ich funkcjonowania, muszą być zgłoszone. Jak takie zgłoszenie powinno wyglądać? Przedstawiamy przykład zgłoszenia instalacji nie wymagającej pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza - zbiornika na olej napędowy (ON). Znajdziesz w nim wszystkie elementy, które musi posiadać tego typu pozwolenie, co pozwoli Ci na samodzielne przygotowanie takiego rodzaju dokumentu dla swojej firmy.
Prawidłowo wniesione odwołanie zawiera podstawowe elementy określone w art. 63 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 735; dalej: k.p.a.). Tutaj znajdziesz przykładowy wzór jak je napisać.
Organ wyższego stopnia może także unieważnić decyzję organu niższego stopnia. Postępowanie takie wszczyna się na żądanie zainteresowanej strony (w formie wniosku) lub z urzędu. Tutaj znajdziesz przykładowy wzór wniosku.