SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Wykorzystanie własnego regranulatu i wymagane pozwolenia

Pytanie: Nasz zakład produkuje wyroby z tworzyw sztucznych. W trakcie procesu produkcyjnego powstają zlepy i nieudane wyroby, które zakład poddaje kruszeniu na kruszarce, a następnie przetwarza na swojej linii do retranslacji w celu uzyskania regranulatu. Regranulat ten jest ponownie wykorzystywany w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Czy zakład musi posiadać zezwolenie na przetwarzanie odpadów, jeżeli przetwarza wyłącznie własne nieudane wyroby i zlepy w celu ich powrotu do procesu produkcyjnego?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
15.06.2023

Założenie kompostownika w firmie

Założenie kompostownika w firmie to interesujący sposób na efektywne wykorzystanie odpadów biodegradowalnych powstających na jej terenie, takich jak skórki owoców, resztki warzyw czy fusy z herbaty i kawy. Jednak jako przedsiębiorstwo, ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów. Skorzystaj z porady naszego eksperta, aby dowiedzieć się, jak motywować pracowników do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i jednocześnie nie naruszać przepisów obowiązujących w tej dziedzinie.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Jak przekazać odpady z baterii i akumulatorów w firmie

Gdy firma posiada maszyny, które zasilane są akumulatorami lub bateriami, po ich zużyciu należy odpowiednio je zagospodarować. Czy firma powinna przekazać te odpady organizacji odzysku czy przekazać innemu podmiotowi? Przedstawiamy odpowiedni sposób zagospodarowania zużytych baterii i zużytych akumulatorów w firmach. Dowiedz się też jakie są różnice między organizacjami odzysku a podmiotami zbierającymi odpady oraz jaka jest odpowiedzialność wytwórcy odpadów w procesie ich przekazywania. Zapewnienie odpowiedniego recyklingu baterii pozwala nie tylko chronić środowisko, ale również uniknąć kar administracyjnych.

Porada ekspertaBaterie i akumulatory

Oddanie opon od wulkanizatora innym podmiotom

Pytanie: Chcielibyśmy zapytać się o sytuację w której firma A (przedsiębiorca) korzysta z usług wulkanizatora (firma B). Czy wulkanizator może oddać opony (uznane jako odpad) firmie A? Czy wulkanizator może oddać opony (odpady) osobie, która nie jest przedsiębiorcą i nie prowadzi firmy?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Utylizacja opakowań po odczynnikach chemicznych

Pytanie: Nasze pytanie dotyczy szpitalnego laboratorium. Używamy w nim różnych odczynników. Ich pozostałości są oddawane pod kodami 18 01 07 oraz 18 01 06*. Zastanawiamy się, czy dopuszczalne jest wypłukanie opakowań po tych odczynnikach wodą, aby móc je oddać do utylizacji jako odpad komunalny, czy też muszą być przekazane pod kodem 15 01 10*?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a przepisy

Pytanie: Czy właściciel przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3/d, zlokalizowanej w aglomeracji, jest zobowiązany do przeprowadzania badań jakości ścieków zgodnie z Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
05.06.2023

Likwidacja stawu – czy wymagane jest pozwolenie wodnoprawne

Decyzja określająca środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia jest wymagana dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko i przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Czy likwidacja stawu będzie się zaliczała do takich przedsięwzięć? Jakich jeszcze formalności trzeba dopełnić.

Porada ekspertaOchrona wody
05.06.2023

Recykling opakowań z elastycznych tworzyw sztucznych - Konferencja video

Opakowania z elastycznych tworzyw sztucznych stanowią problematyczne odpady, jednak ich odpowiednie zagospodarowanie może przynieść wymierne korzyści dla środowiska. Nasz ekspert przedstawia kompleksową wiedzę na temat opakowań z różnych tworzyw sztucznych oraz omawia problemy i możliwości związane z rozszerzeniem recyklingu tych materiałów. Dowiedz się więcej o nowoczesnych materiałach i rozwiązaniach, które mogą przynieść korzyści środowisku naturalnemu oraz Twojej firmie.

Porada videoOpakowania
02.06.2023

System gospodarki odpadami w Polsce

Gospodarka odpadami w Polsce to obszerne zagadnienie. Na naszej Konferencji możesz zdobyć informacje na temat dynamicznych zmian, które miały miejsce w ostatnich latach. Jeśli temat odpadów dotyczy Twojej firmy i chcesz wiedzieć więcej, nasi eksperci przedstawią Ci kompaktową dawkę wiedzy oraz informacje na temat cyklu życia odpadów, począwszy od ich powstania, poprzez proces segregacji, aż do możliwości recyklingu i najlepszych praktyk w gospodarce odpadami. Ponadto, dowiesz się także o problemach, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa oraz jakie rozwiązania proponują nasi eksperci.

Porada videoGospodarka odpadami
02.06.2023

Niewielkie ilości odpadów niebezpiecznych w firmie a ADR

Pytanie: Jako warsztat samochodowy, regularnie przekazujemy rocznie pewne ilości odpadów niebezpiecznych do właściwych miejsc utylizacji. Na przykład, nasza działalność rocznie generuje 50 kg filtrów olejowych (odpadu o kodzie 16 01 07*) oraz 150 kg oleju z wymiany (odpad o kodzie 13 02 08* - Inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe). W związku z tym, czy nasza firma musi posiadać doradcę ADR, czy obowiązek ten nas nie dotyczy?
Pytania i odpowiedziOdpady niebezpieczne
31.05.2023