SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Jak odpowiednio przeprowadzić rozbiórkę pomostu

Czy na rozbiórkę pomostu na jeziorze potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne lub budowlane? Czy taka rozbiórka związana jest z opłatami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule, który krok po kroku przedstawia, jak przeprowadzić rozbiórkę pomostu zgodnie z przepisami. Dowiedz się, jakie formalności musisz spełnić, aby uniknąć kar i działać w zgodzie z prawem.

Porada ekspertaPozwolenia wodnoprawne
17.06.2024

Czym są zmieszane odpady opakowaniowe klasyfikowane pod kodem 15 01 06

Pytanie: Co jest kwalifikowane pod kodem 15 01 06 - Zmieszane odpady opakowaniowe, skoro istnieje obowiązek selektywnego zbierania wytwarzanych odpadów? Jakie odpady opakowaniowe są klasyfikowane pod tym kodem?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Jak prawidłowo wykazać opłatę SUP na paragonie?

Kwestia prawidłowego wykazywania opłaty SUP (opłaty za kubki i opakowania na żywność) na paragonie budziła wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Wcześniej istniały różne wytyczne dotyczące tego zagadnienia, co prowadziło do niejednoznaczności w interpretacji przepisów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, jak zgodnie z obowiązującymi przepisami należy postępować w tej sprawie.

Porada ekspertaOpakowania

Obowiązki właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków

Jeśli jesteś właścicielem przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m³/d, ważne jest, abyś znał swoje obowiązki dotyczące jakości ścieków. Poniżej przedstawiamy kluczowe zasady, które musisz przestrzegać, aby działać zgodnie z przepisami prawa.

Porada ekspertaEmisja ścieków
10.06.2024

Czym jest system KZR INiG i kogo dotyczy

Pytanie: Jesteśmy instalacją komunalną i wytwarzamy paliwo alternatywne z balastu pochodzącego ze strumienia odpadów komunalnych. Czy przekazując paliwo alternatywne, powinniśmy widnieć w systemie KZR INiG?
Pytania i odpowiedziOdpady komunalne

Obowiązki przedsiębiorców dotyczące ochrony środowiska w czerwcu 2024

Czerwiec przynosi przedsiębiorcom, organom administracyjnym i innym podmiotom kilka ważnych obowiązków związanych z ochroną środowiska. Przestrzeganie terminów i procedur jest kluczowe, aby zapewnić zgodność z przepisami i uniknąć sankcji. W artykule przedstawiamy harmonogram wymaganych działań, praktyczne wskazówki oraz informacje na temat niezbędnych dokumentów i miejsc ich składania.

Porada ekspertaSprawozdania i opłaty
04.06.2024

Co zrobić w sytuacji wycieku substancji ropopochodnych

Jak zapobiegać awariom związanym z wyciekiem oleju do wód powierzchniowych lub do ziemi? Z tego artykułu dowiesz się, jak radzić sobie w przypadku wystąpienia takiego problemu. Omówimy możliwości wychwytywania rozlewisk oraz przepisy, które mają zastosowanie w takich sytuacjach. Dzięki tym wskazówkom przedsiębiorstwa dowiedzą się, jak minimalizować ryzyko i skutecznie reagować na nieprzewidziane zdarzenia.

Porada ekspertaOchrona wody
03.06.2024

Raportowanie i certyfikacja KZR INiG dla biopaliw z odpadów

Instalacje objęte EU ETS (unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji) wykorzystujące biomasę do celów energetycznych oraz dostawcy tych surowców do takiej instalacji powinni uzyskać certyfikację w ramach systemu KZR INiG. Jak przebiega ten proces?

Porada ekspertaGospodarka odpadami
29.05.2024

Wykorzystanie recyklera i materiałów podczas prac drogowych

Pytanie: W firmie budowlanej podczas prowadzonych prac drogowych posiadamy urządzenie do mielenia asfaltu  i ponownego wbudowania, tzw. recykler. Czy musimy posiadać zezwolenie na jego zastosowanie? Czy można wykorzystać zdartą darń, drzewa oraz ziemię na terenie prowadzonej usługi?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Wymagane decyzje do przebudowy oczyszczalni ścieków

Pytanie: Zamierzamy zmodernizować małą oczyszczalnię (wiejską − znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta) o RLM 446. Chcemy uprościć gospodarkę osadową – wybudować zagęszczacz grawitacyjny, a następnie wywozić zagęszczony osad (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią, do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Czy taka inwestycja jest dozwolona? Czy wymagane będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków