SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Obliczanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji

Naturalna retencja to zdolność do gromadzenia i przechowywania wody w określonym czasie. W tym aspekcie oprócz zbiorników naturalnych oraz sztucznych szczególnie istotną rolę pełni gleba na terenach zielonych, np. las, łąka, park, wszelkie tereny niezagospodarowane określane mianem powierzchni biologicznie czynnej. W tym przypadku naturalna retencja nie służy do magazynowania wody w celu jej bezpośredniego wykorzystania, a pełni kluczową rolę polegającą na ochronie i odnowie zasobów wodnych poprzez regulację i kontrolę obiegu wody w środowisku naturalnym. Ze względu na jej znaczenie, zmniejszanie naturalnej retencji zostało uregulowane w przepisach ustawy Prawo wodne.

Porada ekspertaOpłaty
29.07.2024

Wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów: jak go przygotować krok po kroku - ebook

Przedstawiamy praktyczny przewodnik dla przedsiębiorców, którzy chcą skutecznie i zgodnie z przepisami złożyć wniosek o pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Dowiesz się, jak prawidłowo wypełnić wniosek, jakie załączniki są niezbędne oraz jak wygląda proces rozpatrywania wniosku.

eBookGospodarka odpadami
26.07.2024

Kto ponosi odpowiedzialność za opłaty od jednorazowych kubków plastikowych?

Pytanie: Firma zakupiła w hurtowni kubki plastikowe na nieodpłatną kawę dla pracowników i klientów. Kto ponosi odpowiedzialność za opłatę za te kubki – hurtownia, która je sprzedała, czy firma, która je kupiła na własny użytek?
Pytania i odpowiedziOpakowania
25.07.2024

Brak sporządzenia KEO w terminie - co zrobić?

Pytanie: Jak postępować, gdy nie udało się sporządzić kart ewidencji odpadów w odpowiednim terminie, przed 1 stycznia? Jak możemy naprawić ten błąd i uniknąć ewentualnych sankcji?
Pytania i odpowiedziBDO

Jak skutecznie obniżyć poziom ChZT w ściekach

Chemiczne zapotrzebowanie tlenu (ChZT) to wskaźnik ilości zanieczyszczeń wód i ścieków, który odgrywa kluczową rolę w ocenie jakości ścieków przemysłowych. Wysokie wartości ChZT mogą prowadzić do poważnych problemów środowiskowych. W artykule omawiamy, kiedy poziom ChZT jest najwyższy, jakie są jego źródła oraz jakie metody można zastosować, aby skutecznie obniżyć jego poziom.

Porada ekspertaEmisja ścieków

Rola straży miejskiej w zapobieganiu podrzutowi odpadów

Problem podrzutu odpadów na ogrodzony, choć niewykorzystywany teren, wiąże się z koniecznością uprzątnięcia i związanymi z tym kosztami. Czy na terenach miejskich można liczyć na działania straży miejskiej, aby zapobiec takim procederom? Czy zgłoszenie problemu do straży miejskiej może uchronić właściciela przed podrzutem odpadów?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Transport opakowań po aerozolach a przepisy ADR

Pytanie: Czy podmiot odbierający odpady w postaci opakowań po aerozolach pod kodem 15 01 11* musi transportować te odpady zgodnie z przepisami ADR, w specjalnych pojemnikach podlegających pod przepisy ADR?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Zasady odprowadzania wód opadowych do studni chłonnej

W sytuacji, gdy dany teren nie posiada kanalizacji deszczowej ani naturalnych odbiorników wód opadowych lub roztopowych, konieczne jest znalezienie indywidualnych rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań, w przypadku sprzyjających warunków, może być wprowadzenie wód opadowych lub roztopowych do gruntu poprzez studnie chłonne.

Porada ekspertaEmisja ścieków
15.07.2024

Nowe normy emisji CO2 dla pojazdów ciężkich od 1 lipca 2024 r.

Od 1 lipca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie 2024/1610, zmieniające wcześniejsze przepisy dotyczące norm emisji CO₂ dla nowych pojazdów ciężkich. Nowe regulacje mają na celu dalsze ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, wspierając tym samym dążenia Unii Europejskiej do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Co się zmieniło? Kogo dotyczą nowe przepisy? Czy obejmują również samochody ciężarowe?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza
11.07.2024

Dyrektywa SUP- cykl artykułów dotyczących zmian

Przedsiębiorcy, którzy w swej działalności mają do czynienia z produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych muszą się przygotować na to, że obrót nimi będzie ograniczony. Od 24 maja br. zaczęła obowiązywać ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, oraz niektórych innych ustaw. Implementuje ona dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko  – zwaną dyrektywą SUP.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
10.07.2024