SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Karta charakterystyki jako źródło informacji o substancjach niebezpiecznych

Karty charakterystyk substancji chemicznych są niezbędnym elementem zarządzania ryzykiem związanym z używaniem, przechowywaniem i transportem substancji chemicznych w miejscach pracy. W artykule omówimy, kiedy substancja musi mieć kartę charakterystyki, jakie informacje zawiera oraz jakie zmiany wprowadzono w 2023 roku.

Porada ekspertaSubstancje i mieszaniny

Definicja systemu kanalizacji otwartej i zamkniętej

W ustawie Prawo wodne, w której używane jest określenie otwartych lub zamkniętych systemów kanalizacji, brak jest legalnej definicji tego pojęcia. Dlatego jego znaczenie należy wywodzić ze znaczenia poszczególnych pojęć zawartych w definicjach słownikowych oraz, jeżeli jest to możliwe, w innych aktach prawnych. Jak zatem zdefiniować to pojęcie?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Webinar: Pozwolenia i zezwolenia w gospodarce odpadami

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o odpadach oraz ustawy Prawo ochrony środowiska zarówno podmioty wytwarzające odpady, jaki i podmioty gospodarujące odpadami są zobowiązane do uzyskania stosownych decyzji administracyjnych. W webinarze omówiono najważniejsze kwestie związane z pozwoleniami na wytwarzanie odpadów oraz zezwoleniami na zbieranie i przetwarzanie odpadów. Dzięki niemu dowiesz się czy i jakie decyzje musisz pozyskać, jakie wnioski i załączniki przygotować, do których organów kierować dokumentację, a także poznasz wszystkie dodatkowe obowiązki, które są związane z tymi decyzjami. Będziesz mógł również sprawdzić, jak wysokie kary mogą Ci grozić za działalność odpadową niezgodną z przepisami prawa.

Porada videoGospodarka odpadami
02.07.2024

Czy ma znaczenie, jak korzystamy z wody z drenażu

Pytanie: Czy ma znaczenie do jakich celów wykorzystywana jest woda z drenażu odprowadzania wód opadowych i roztopowych? Czy na odprowadzenie wód opadowych istniejącym drenażem wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?  I co w przypadku, jeśli zasięg jego oddziaływania wykracza poza granice działki stanowiącej własność korzystającego?
Pytania i odpowiedziOchrona wody

Magazynowanie problematycznych odpadów - ebook

Zapraszamy do lektury naszego e-booka, który kompleksowo omawia kluczowe aspekty magazynowania różnych rodzajów problematycznych odpadów w przedsiębiorstwach. Zyskaj wiedzę na temat bezpiecznego przechowywania odpadów niebezpiecznych, pylących, wydzielających odory oraz łatwopalnych.

eBookGospodarka odpadami

Montaż paneli fotowoltaicznych w firmie a obowiązki w BDO

Moduły fotowoltaiczne, jako sprzęt elektryczny i elektroniczny, po zakończeniu eksploatacji stają się odpadami. Oznacza to, że przedsiębiorstwa, które nimi operują, muszą spełniać określone wymagania prawne, w tym obowiązki związane z systemem BDO. Powoduje to też powstanie szeregu innych obowiązków dla całego łańcucha dostaw.

Porada ekspertaBDO
27.06.2024

Uznanie jako produkt uboczny a normalna praktyka przemysłowa

Pytanie: Podczas redagowania wniosku dotyczącego uznania odpadów skórzanych (kod odpadu 04 01 08) za produkt uboczny, pojawiła się kwestia dotycząca przesłanki z Art.10 pkt. 2 Ustawy o odpadach. Zgodnie z tą przesłanką, przedmiot lub substancja mogą być wykorzystywane bezpośrednio bez dalszego przetwarzania, innego niż normalna praktyka przemysłowa. Proszę o wyjaśnienie, co konkretnie oznacza termin "normalna praktyka przemysłowa" i jakie procesy się do niej zaliczają? Czy rozdrabnianie większych kawałków skór można uznać za taką praktykę? Odwołując się do Komunikatu Rady i Parlamentu Europejskiego, w którym wykorzystanie "ścinków i podobnych materiałów" (np. trociny, odłamki drewna) jest pewne i jest elementem integralnego procesu produkcyjnego oraz nie wymaga dalszego przetwarzania poza adaptacją do odpowiednich rozmiarów w celu zintegrowania z produktem końcowym – czy możemy analogicznie uznać, że proces rozdrabniania kawałków skór również wpisuje się w tę definicję?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
25.06.2024

Wykorzystanie osadów ściekowych do rekultywacji składowiska odpadów

Osady ściekowe są pozostałością po procesie oczyszczania ścieków, a ich właściwe zagospodarowanie jest kluczowe dla ochrony środowiska. Dzięki zawartości wartościowych substancji odżywczych, możliwości produkcji energii oraz biogazu, osady te stanowią cenny zasób. Jakie są możliwości wykorzystania osadów ściekowych w rekultywacji składowisk odpadów? Sprawdź szczegóły.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Rozruch instalacji przed uzyskaniem pozwolenia

Zdarza się, że zakład czekający na wydanie pozwolenia zintegrowanego chce przeprowadzić rozruch instalacji przed jego uzyskaniem. Czy to dozwolone? Co z odpadami wytworzonymi w trakcie rozruchu?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Jak sprawdzić aktualność karty charakterystyki zgodnie z REACH?

Pytanie: W naszym przedsiębiorstwie wdrażamy ISO 14001. Chcemy napisać procedurę przyjęcia mieszanin i substancji chemicznych do magazynu oraz ich wydawania na hale produkcyjne zgodnie z REACH. Nie wiemy jednak, jak powinien brzmieć zapis mówiący o tym, że pracownik przyjmujący substancje chemiczne na magazyn musi sprawdzić, czy karta charakterystyki jest aktualna. Czy istnieje konkretny rozdział lub punkt w REACH, na podstawie którego można sprawdzić aktualność karty charakterystyki? Ogólny zapis o zgodności karty z REACH może być niezrozumiały dla pracownika niemającego wiedzy na ten temat. Na jaki zapis w jakim rozporządzeniu lub ustawie powołać się, aby jednoznacznie stwierdzić aktualność karty?
Pytania i odpowiedziSubstancje i mieszaniny
18.06.2024