SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Obowiązek zgłoszenia pieca gazowego w firmie

Pytanie: Czy firma ogrzewająca wodę i pomieszczenia piecem gazowym powinna ten piec gdzieś zgłosić?
Pytania i odpowiedziEmisja gazów i pyłów do powietrza

Kto musi obliczać ślad węglowy i składać raport

Pytanie: Chcę zapytać o ślad węglowy i obowiązek jego liczenia. Od 2024 roku duże firmy muszą to robić, a od 2025 kolejne. Reprezentuję firmę średnią zatrudniającą do 250 osób. Jakie warunki finansowe należy brać pod uwagę, aby określić, czy muszę już to robić, czy jeszcze nie? Czy obowiązek obliczania śladu węglowego będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od branży, czy tylko wybranych branż? Na przykład, czy producent żywności będzie musiał to robić?
Pytania i odpowiedziInformacje ogólne
22.05.2024

Webinar: Zarządzanie odpadami medycznymi wg wymogów prawnych 2024 r.

W webinarze przedstawiamy kluczowe wymogi prawne dotyczące odpadów medycznych, w tym Ustawę o odpadach i rozporządzenia wykonawcze. Dowiesz się jak prawidłowo klasyfikować odpady i jakie decyzje administracyjne są wymagane od szpitali. Omówimy nowe zasady magazynowania odpadów kontrolowane przez Sanepid oraz zasady generowania dokumentacji w systemie BDO. Na koniec wyjaśnimy, jak uniknąć kar za nierzetelne zarządzanie odpadami medycznymi i spełnić wymagania Sanepidu oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Porada videoGospodarka odpadami

Energia ze ścieków w miejskich systemach ciepłowniczych 

W poszukiwaniu nowych niekonwencjonalnych źródeł energii w ostatnich latach szczególny nacisk kładzie się na rozwiązania związane z wytwarzaniem energii odnawialnej i gospodarką obiegu zamkniętego. W tym zakresie olbrzymie możliwości tkwią w wykorzystaniu potencjału ciepła odpadowego, które powstaje między innymi w procesach technologicznych towarzyszących oczyszczaniu ścieków. Idąc krok dalej, zwrócono uwagę na samo medium – ścieki komunalne, a w szczególności zawartą w nich energię cieplną i olbrzymi potencjał pod kątem jej odzysku.

Porada ekspertaEmisja ścieków
20.05.2024

Kiedy substancje niebezpieczne podlegają opłatom środowiskowym

Pytanie: Czy jeśli firma stosuje preparaty, które w swoim składzie mają substancje niebezpieczne, ale w wyszukiwarce po numerze CAS nie ma tych substancji w rejestrze, to oznacza, że ta substancja nie podlega opłacie? Czy tylko substancje wyszukiwane po numerze CAS lub nazwie w bazie KOBIZE podlegają opłatom? 
Pytania i odpowiedziKOBiZE

Specjalista ds. wdrażania ESG w firmie – czy jest potrzebny?

ESG (Environmental, Social, Governance) to pojęcie, które dziś dominuje w dyskusjach biznesowych. Chociaż wielu przedsiębiorców wciąż nie przykłada dużej wagi do szczegółowego zapoznawania się z wytycznymi dotyczącymi odpowiedzialności społecznej i środowiskowej, uznając je za nieobowiązkowe, raportowanie pozafinansowe staje się coraz bardziej niezbędne. Dotyczy to firm z różnych sektorów, nie tylko spółek giełdowych czy tych zatrudniających ponad 500 osób. Podkreśla to znaczenie transformacji w kontekście odpowiedzialności ESG, która nabiera coraz większego znaczenia na rynku globalnym.

Porada ekspertaSystemy zarządzania

Co zrobić z odciekami z nielegalnego składowiska, które zagrażają wodom?

W sytuacji, gdy na terenie gminy zalegają odpady na nielegalnym wysypisku, rośnie zagrożenie dla środowiska, szczególnie dla wód. Odcieki mogą skazić grunt i wody podziemne lub nawet powierzchniowe, jeżeli śmieci zalegają w pobliżu cieku lub zbiornika. Po wykryciu takiego miejsca, trzeba szybko przystąpić do działania.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
13.05.2024

Karta odpadu 01 05 06* - Płuczki i odpady wiertnicze zawierające substancje niebezpieczne

Skład chemiczny odpadów jest zależny od właściwości nadkładu i przerostów – najczęściej są to utwory czwartorzędowe – piaski, żwiry, gliny. Odpad jest urobkiem skalnym powstałym przy poszukiwaniu i wydobyciu złóż kopalin.

Dokument do pobraniaGospodarka odpadami
12.05.2024

Destrukt asfaltowy – odpad czy surowiec wtórny?

Pytanie: Czy destrukt asfaltowy nadal jest odpadem? Czy można wykorzystać go ponownie jako surowiec wtórny? Jak wygląda procedura utraty statusu odpadów? Czy trzeba wtedy posiadać pozwolenie na przetwarzanie odpadów?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Webinar: Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu

Co do zasady do wycinki drzew i krzewów konieczne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia. Przepisy dotyczące zasad dopuszczalnej wycinki drzew określa ustawa z dnia z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Jeżeli zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków, to wydaje je wojewódzki konserwator zabytków.

Porada videoWycinka drzew i krzewów
07.05.2024