SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia

Tematyka

Czy da się zarabiać na opakowaniach

Zdarza się, że opakowania wielokrotnego użytku, w których przyjeżdża towar, są oddawane dostawcy tego towaru, ale czasem zostają one w firmie. Czy można je tak zagospodarować, żeby jeszcze na tym zyskać?

ArtykułOpakowania

Czy transport zużytych akumulatorów podlega przepisom ADR

Zużyte akumulatory są zazwyczaj przewożone w celu recyklingu po zakończeniu ich normalnego użytkowania. Należy je traktować inaczej niż nowe akumulatory nieprzeznaczone do recyklingu. Ma to o tyle duże znaczenie, gdyż przepis szczególny nr 598 umowy ADR pozwala pod określonymi warunkami wyłączyć stosowanie przepisów ADR wobec przewozu akumulatorów nowych oraz akumulatorów zużytych.

ArtykułBaterie i akumulatory
30.07.2021

Jak zaklasyfikować odpady, które powstają na stacji demontażu pojazdów?

Na stacji demontażu wytwarzane są odpady, które pochodzą z demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Podpowiadamy, jak je zaklasyfikować.

Porada ekspertaPojazdy wycofane z eksploatacji
30.07.2021

Kiedy następuje przedawnienie administracyjnej kary pieniężnej

Kara administracyjna może się przedawnić, ale czasami termin przedawnienia nałożenia administracyjnej kary pieniężnej ulega przerwaniu - co wtedy?

ArtykułWysokość kar

Odwołanie od decyzji administracyjnej WIOŚ - jak to zrobić

Jeśli nie zgadasz się z decyzją wydaną przez WIOŚ lub inny organ do tego upoważniony, możesz się odwołać. To gdzie złożyć odwołanie, będzie zależało od tego, kto wydał daną decyzję.

ArtykułOdwołanie się od kary

Udostępnienie informacji publicznej oraz informacji o środowisku

Organy administracji publicznej powinny przestrzegać przepisów dotyczących informowania, udzielania informacji czy podawania do publicznej wiadomości informacji przeznaczonych dla społeczeństwa. Jakie zatem masz prawo?

ArtykułProcedury inwestycyjne
19.07.2021

Czy substancje chemiczne z Twojego zakładu wymagają rejestracji

Producenci i importerzy substancji, których tonaż przekracza 1 Mg rocznie, zobowiązani są do rejestracji substancji w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Rejestracja odnosi się do substancji w ich postaci własnej, będących składnikiem mieszanin oraz substancji zawartych w niektórych rodzajach wyrobów.

ArtykułSubstancje i mieszaniny

Jakie instytucje uczestniczą w procesie zarządzania chemikaliami

Biuro do spraw Substancji Chemicznych i Europejska Agencja Chemikaliów to instytucje, które nadzorują wywiązywanie się z przepisów dotyczących postępowania z substancjami niebezpiecznymi. Jaka dokładnie jest ich rola?

ArtykułSubstancje i mieszaniny

Cztery sposoby na zmniejszenie opłaty produktowej

Nie da się uniknąć uiszczania opłaty produktowej. Można jednak zmniejszyć jej wysokość. W tekście znajdziesz cztery podpowiedzi, jak to zrobić.

ArtykułOpłaty

Czy wiesz, że Twoja instalacja wymaga zgłoszenia ze względu na emisję?

Wiele przedsiębiorstw prowadzi swoją działalność i często nie wie, że dana instalacja wymaga uzyskania zgłoszenia z uwagi na emisję gazów i pyłów do powietrza. Niestety często dowiadują się o tym dopiero podczas kontroli WIOŚ.

ArtykułEmisja gazów i pyłów do powietrza