Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe ma na celu dynamiczny rozwój sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Zwiększenie obszaru dostępnego pod inwestycje wiatrowe oraz nowelizacja przepisów przyspieszą zieloną transformację energetyczną kraju, co przyczyni się do poprawy cen energii.
Jak zapowiedział 19 lutego 2024 r. wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, do czerwca tego roku resort przygotuje projekt ustawy wiatrakowej, który będzie szeroko konsultowany.
W zeszłym tygodniu do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa m.in. przyszłym farmom wiatrowym na Bałtyku.
Prezydent Andrzej Duda 14 marca 2023 r. podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która zwiększa udział lokalnych społeczności w decydowaniu o tych inwestycjach. Sprawdź szczegóły nowych regulacji.
Dnia 9 marca 2023 r. Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych i ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Teraz akty prawne zostały przekazane do podpisu Prezydenta RP.
W dniu 7 marca 2023 r. posłowie w ramach posiedzenia komisji sejmowych do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zarekomendowali odrzucenie poprawki do nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
W tracie trzeciego czytania projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, które odbyło się 8 lutego 2023 r., posłowie przystali na zmiany zaproponowane w poprawce. Oznacza to, że minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 700 metrów.
Dnia 24 stycznia 2023 r. odbyły się posiedzenia komisji sejmowych, które zajęły się projektami ustaw zakładającymi zmianę obecnych regulacji, które ograniczyły rozwój wiatraków lądowych w Polsce.
Dnia 13 grudnia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Co przewiduje zaproponowane rozwiązanie?