SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Co dalej z wiatrakami? Projekt ustawy ponownie w Sejmie

W dniu 7 marca 2023 r. posłowie w ramach posiedzenia komisji sejmowych do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zarekomendowali odrzucenie poprawki do nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych trafił wraz z poprawkami od senatorów na posiedzenie komisji sejmowych. Posłowie zarekomendowali większością głosów odrzucenie poprawek, w tym tej, która przywraca zapis minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań wynoszącej 500 metrów. W związku z tym 8 marca na posiedzenie Sejmu trafi ustawa z zapisem 700 metrów.

Wszystko od nowa

Jakiś czas temu 15 organizacji związanych z samorządami zwróciło się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego oraz Sejmu o pozostawienie w ustawie odległości 500 metrów.

Zdaniem samorządowców zmiana minimalnej odległości udaremni nakłady poniesione na obecnie obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Obecnie jest około 500 gotowych MPZP pod nowe elektrownie wiatrowe. Wprowadzenie odległości 700 metrów spowoduje, że plany MPZP trzeba będzie przygotować na nowo.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło: sejm.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska