Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Prezes URE opublikował metodologię określania wskaźnika uzasadnionego poziomu średnioważonego kosztu kapitału (weighted average cost of capital, WACC) dla operatorów systemów gazowych prowadzących działalność polegającą na przesyłaniu, dystrybucji, magazynowaniu, skraplaniu i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego, na okres 2024-2028.
W związku z wejściem w życie znowelizowanych przepisów ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy o OZE do Urzędu Regulacji Energetyki zaczęły trafiać pytania od przedsiębiorców, którzy mają wątpliwości interpretacyjne wynikające z rozbieżności w rozumieniu obowiązków płynących z przepisów. URE wyjaśnia te wątpliwości.
Prezes URE 27 września 2023 r. wydał decyzję częściowo zatwierdzającą nowe Warunki Dotyczące Bilansowania (WDB), opracowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Decyzja wejdzie w życie 14 czerwca 2024 r. Termin ten wynika z konieczności umożliwienia uczestnikom rynku dostosowania się do zmian.
Nowelizacja Prawa energetycznego wprowadziła nowy obowiązek sprawozdawczy związany z obrotem gazem ziemnym z zagranicą. Wymóg ten został wprowadzony przez dodanie do artykułu 49c ustępu 3 w nowelizacji.
Konsultacje rozpoczyna Prezes URE. Potrwają one do 6 listopada 2023 r. i dotyczą sieci przesyłowych, których właścicielami są GAZ-SYSTEM oraz EuRoPol GAZ.
Prezes URE przygotował nowe, aktualne wzory wniosków o umorzenie świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z biogazu rolniczego (świadectwa błękitne) lub z innych odnawialnych źródeł energii (świadectwa zielone).
W myśl uzgodnionego z Ministrem Klimatu i Środowiska harmonogramu aukcji na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych, tegoroczne aukcje rozpoczną się 13 listopada i potrwają do 22 listopada 2023 r.
W dniu 14 czerwca 2023 r. Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie zaopiniowała 11 poprawek w drugim czytaniu projektu zmiany Prawa energetycznego.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że nadal możliwe jest przedłużenie terminu spełnienia zobowiązania do pierwszego wytworzenia energii elektrycznej w planowanej instalacji OZE objętej instrumentem FIT/FIP oraz w ramach systemu aukcyjnego.
Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że przedsiębiorcy działający na rynku gazu do 15 maja 2023 r. muszą wywiązać się z obowiązku sprawozdawczego.
Do Rządowego Centrum Legislacji 16 marca 2023 r. trafił projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie z 29 listopada 2022 r. w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną.
Prezes URE opublikował ceny stosowane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze 30 września 2022 r. powiększone o 40 proc. Opublikowane zestawienie wartości cen i stawek opłat wszystkich koncesjonowanych firm ciepłowniczych będzie podstawą do wyliczenia przez sprzedawców ceny maksymalnej dla odbiorców ciepła.
Do 28 lutego 2023 r. wytwórcy, dystrybutorzy i przedsiębiorstwa obrotu ciepłem mają obowiązek przesłać do Urzędu Regulacji Energetyki sprawozdania za poprzedni rok.
Przedsiębiorcy mają obowiązek do 28 lutego 2023 r. przekazania Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki informacji za 2022 rok. Badanie obejmie ok. 400 podmiotów, a zebrane w jego wyniku dane będą stanowiły podstawę do oceny sektora ciepłowniczego i efektywności działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa.
Urząd Regulacji Energetyki przygotował dla przedsiębiorstw energochłonnych informacje, które wyjaśniają sposób obliczania wolumenu energii elektrycznej, od którego należy zrealizować obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych albo poprawy efektywności energetycznej, w związku z uzyskaniem rekompensat za rok 2021 i następne lata.