SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

URE: maksymalne ceny dostaw ciepła od 1 marca do 31 grudnia 2023 roku

Prezes URE opublikował ceny stosowane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze 30 września 2022 r. powiększone o 40 proc. Opublikowane zestawienie wartości cen i stawek opłat wszystkich koncesjonowanych firm ciepłowniczych będzie podstawą do wyliczenia przez sprzedawców ceny maksymalnej dla odbiorców ciepła.

Podane przez URE ceny i stawki są maksymalnymi kwotami netto, jakie poszczególne przedsiębiorstwa ciepłownicze mogą stosować do końca 2023 roku w rozliczeniach z odbiorcami, takimi jak gospodarstwa domowe, szpitale, żłobki, przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej i inne instytucje użyteczności publicznej, a także wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Ceny ciepła z rekompensatą nadal bez zmian

Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw skutkuje wprowadzeniem trzech mechanizmów wyznaczania przez firmy ciepłownicze cen ciepła. W rozliczeniach z odbiorcami stosowany będzie ten najkorzystniejszy dla nich.

Po wprowadzonych zmianach cena ciepła z rekompensatą, tak jak wcześniej, nie będzie mogła przekroczyć pułapów:

  • 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w źródłach opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym,

  • 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach, 

ale będzie ona uwzględniała zarówno koszty produkcji ciepła, jak i jego dystrybucji. 

Pozostałe dwie możliwości rozliczeń

Drugi mechanizm sprawia, że całkowite ceny ciepła dla odbiorców mogą wzrosnąć do końca 2023 roku o maksymalnie 40 proc. w stosunku do cen z końca września 2022 roku.

Trzecia możliwość rozliczania cen ciepła systemowego będzie bazowała wprost na zatwierdzanych przez Prezesa URE taryfach firm ciepłowniczych. Będzie miała zastosowanie wtedy, gdy poziom cen z taryf nie osiągnie ani poziomu cen z rekompensatą, ani poziomu maksymalnego wzrostu ceny, czyli o 40 proc.

Najkorzystniejsza opcja dla odbiorców

Firmy ciepłownicze będą musiały stosować w rozliczeniach z odbiorcami najbardziej korzystną dla odbiorców cenę ciepła wyliczoną na podstawie jednego z trzech systemów.

Co ważne, jeśli cena wyliczona przez dystrybutora według nowych zasad okaże się niższa niż płacona przez odbiorców od początku października 2022 roku, to ich rachunki zostaną wstecznie skorygowane.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: ure.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska