Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił wskaźniki referencyjne dla jednostek kogeneracyjnych, które stosują różne rodzaje paliw pierwotnych. Ceny referencyjne ciepła nie ulegną zmianie do marca 2025 r. Zostaną one uwzględnione w taryfach dla ciepła zatwierdzanych przez URE.
Opłata mocowa to składnik rachunku za energię elektryczną, który ma na celu zapewnienie środków na wynagrodzenie za gotowość do dostarczania mocy do systemu elektroenergetycznego oraz dostarczenie tej mocy w sytuacjach zagrożenia. O wysokości opłaty mocowej decyduje Urząd Regulacji Energetyki, który corocznie ogłasza jej stawki.
Od 1 stycznia 2025 r. na rachunki gospodarstw domowych powróci opłata mocowa. Dla przeciętnego odbiorcy, który zużywa od 1200 kWh do 2800 kWh energii rocznie, opłata wyniesie 11,44 zł netto miesięcznie. Opłata ta, wprowadzona w 2021 roku, ma na celu zapewnienie stabilności dostaw energii elektrycznej w Polsce.
Do 15 września 2024 roku operatorzy systemów dystrybucyjnych muszą dostarczyć Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki kluczowe informacje dotyczące sprzedawców energii elektrycznej, którzy mają największy wolumen sprzedaży. Dane te posłużą do wyznaczenia tzw. sprzedawców zobowiązanych na 2025 rok.
Zbliża się terminie składania wniosków dotyczących uzgodnienia planów rozwoju w celu uzyskania statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego. Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją ciepła, które zamierzają dla eksploatowanej przez nie sieci osiągnąć do 31 grudnia 2025 r. status efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego, muszą złożyć odpowiedni wniosek do Prezesa URE najpóźniej do 1 października 2024 roku.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził zmiany w Regulaminie rynku mocy, które zostały wprowadzone na wniosek Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Nowe zasady, określone w Karcie aktualizacji nr RRM/Z/8/2024, mają na celu dostosowanie rynku do nowych wymogów.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wydał wytyczne dotyczące kierunku rozwoju sieci energetycznych oraz realizacji inwestycji priorytetowych, które operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) muszą uwzględnić w swoich planach rozwoju na lata 2026-2031. Dokumenty te mają na celu zapewnienie spójnego i zrównoważonego rozwoju krajowej sieci energetycznej.
URE przypomina odbiorcom przemysłowym, którzy złożyli stosowne oświadczenia i zostali wpisani do prowadzonego przez regulatora wykazu na rok 2023, że 31 sierpnia 2024 r. mija termin na złożenie Prezesowi URE oświadczenia oraz informacji wynikających z art. 52 i 54 ustawy o OZE.
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził zaktualizowane Instrukcje Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej dla: ENERGA-OPERATOR, PGE Dystrybucja, ENEA Operator, Stoen Operator oraz TAURON Dystrybucja.
W dniu 31 maja 2024 r. Prezes URE zatwierdził zmianę Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP) dla spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Najistotniejsza zmiana dotyczy wprowadzenia do katalogu usług systemowych nowej usługi interwencyjnego ofertowego zwiększenia poboru mocy przez odbiorców, polegającej na zwiększeniu poboru mocy przez odbiorców na polecenie operatora systemu przesyłowego.
W dniu 1 maja 2024 r., przez siedem kolejnych godzin, na Towarowej Giełdzie Energii odnotowano ujemne ceny energii elektrycznej. Spowodowało to, że po raz kolejny znajdują zastosowanie przepisy ograniczające wsparcie dla producentów energii z odnawialnych źródeł w formie świadectw pochodzenia.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował nowy wzór wniosku dla podmiotów, które chcą uzyskać wpis do rejestru klastrów energii. Aktualnie rozpatrywane sprawy o wpis do rejestru klastrów nie wymagają ponownego złożenia dokumentacji.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki uzgodnił z operatorem sieci przesyłowej plan wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. Dokument obejmuje okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r.
W pierwszym kwartale 2024 roku średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach Unii Europejskiej lub należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyniosła 164,18 zł/MWh i była niższa o 132,33 zł od średniej ceny tego paliwa w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził Projekt przepustowości przyrostowej dla połączeń międzysystemowych Polska-Ukraina.