Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
W dniu 15 maja 2024 r. upływa termin przekazania Prezesowi URE informacji na temat ustalonej wielkości obowiązkowych zapasów gazu ziemnego na rok gazowy 2024-2025.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną (Combined Heat and Power). Najbliższa sesja aukcji dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji odbędzie się między 3 a 5 czerwca.
W związku z rosnącą liczbą odmów przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, Prezes URE wyjaśnia wątpliwości prawne związane z obszarem przyłączenia do sieci, a także z możliwością wykorzystania tzw. cable poolingu.
W dniu 22 lutego 2024 r. Prezes URE zatwierdził zmianę Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD) operatora gazowego systemu dystrybucyjnego - Polskiej Spółki Gazownictwa. Obowiązuje ona od 15 marca 2024 r.
Urząd Regulacji Energetyki udostępnił zaktualizowane wzory sprawozdań z realizacji planów rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe. Termin ich nadsyłania upływa 30 kwietnia 2024 r.
W dniu 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę obowiązującej w tym roku taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny.
Do 30 kwietnia 2024 r. przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii w źródłach o łącznej mocy zainstalowanej nie niższej niż 50 MW powinny złożyć regulatorowi aktualizację prognoz wytwarzania energii na lata 2024-2038.
Do 29 lutego 2024 r. przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesję na przesyłanie lub dystrybucję ciepła w sieci ciepłowniczej mają obowiązek przekazać Prezesowi URE oraz ministrowi klimatu i środowiska pierwsze sprawozdanie z działań mających na celu osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego podejmowanych w 2023 roku.
W czwartym kwartale 2023 r. średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach Unii Europejskiej lub należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyniosła 201,2 zł/MWh i była ponad dwukrotnie niższa od średniej ceny tego paliwa w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak donosi Urząd Regulacji Energetyki.
Na wniosek Polskich Sieci Elektroenergetycznych Prezes URE zmodyfikował Regulamin rynku mocy, zatwierdzając zmiany określone w Karcie aktualizacji nr 7.
Na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki jest już dostępny wzór raportu za 2023 rok dla jednostek sektora finansów publicznych, które miały obowiązek ograniczenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. w stosunku do zużycia w roku 2022.
Do 28 lutego 2024 r. przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem, dystrybucją i przesyłaniem lub obrotem ciepłem powinny nadesłać do Urzędu Regulacji Energetyki sprawozdania ze swojej działalności w 2023 roku.
Aukcja została przeprowadzona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne 14 grudnia 2023 r. i zakończyła się w szóstej rundzie. W wyniku aukcji zawarto umowy ze 159 jednostkami rynku mocy, w tym 111 jednostkami fizycznymi z Polski oraz 48 jednostkami z Czech, Słowacji i Szwecji.
Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią kogeneracyjną indywidualną wynosi 72 TWh, a maksymalna wartość premii to blisko 17,3 mld zł.
Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót). Regulator zatwierdził również taryfy pięciu największym dystrybutorom energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator.