TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Obowiązek złożenia sprawozdania URE-C1 do końca lutego

Do 28 lutego 2024 r. przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem, dystrybucją i przesyłaniem lub obrotem ciepłem powinny nadesłać do Urzędu Regulacji Energetyki sprawozdania ze swojej działalności w 2023 roku.

Prezes URE co roku przeprowadza badanie koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych. W tym roku obejmie ponad 400 podmiotów, a zebrane w jego wyniku dane będą stanowiły dla regulatora podstawę do oceny kondycji sektora ciepłowniczego w Polsce oraz efektywności jego działań. 

Jakie były rezultaty działań antykryzysowych?

W najnowszej edycji badania Prezes URE będzie chciał uzyskać m.in. informacje na temat rezultatów działań antykryzysowych prowadzonych wobec branży ciepłowniczej w 2022 roku.

Dzięki zbieranym i analizowanym informacjom regulator dysponuje szeroką oraz aktualną wiedzą o stanie sektora ciepłowniczego oraz o zachodzących w nim zmianach. Pozyskane dane są niezbędne w dialogu zarówno z ustawodawcą jak i z branżą ciepłowniczą, a także w skutecznym prowadzeniu działalności regulacyjnej.

Dwa lata temu wzrost cen paliw i uprawnień do emisji CO2

Poprzedni monitoring wykazał, że w 2022 roku polskie ciepłownictwo zmagało się z kontynuacją wzrostów cen paliw oraz uprawnień do emisji CO2, co negatywnie odbiło się na płynności finansowej oraz rentowności branży, w szczególności kogeneracji. 

Jednocześnie w tym samym okresie odnotowano najwyższy od 2015 roku poziom nakładów inwestycyjnych w sektorze ciepłowniczym, który w porównaniu do 2021 roku wzrósł o blisko 23 proc., do ponad 4,7 mld zł.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło: ure.gov.pl

Słowa kluczowe:
emisja CO2Prezes UREURE
AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska