Stanowisko UE w sprawie przyłączania OZE do sieci i cable pooling
W związku z rosnącą liczbą odmów przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, Prezes URE wyjaśnia wątpliwości prawne związane z obszarem przyłączenia do sieci, a także z możliwością wykorzystania tzw. cable poolingu.
Stanowisko Prezesa URE jest odpowiedzią na postulaty i problemy zgłaszane coraz częściej przez przedsiębiorców działających w sektorze OZE, organizacje biznesowe, a także operatorów systemu elektroenergetycznego.
Odmowy ze względu na brak warunków technicznych
Zdaniem Prezesa URE wykorzystanie przesłanki warunków technicznych przyłączenia do sieci powinno być ograniczona jedynie do sytuacji, w której przyłączenie jest niemożliwe w obecnym i przyszłym stanie sieci, niezależnie od nakładów na jej rozbudowę. Natomiast wszystkie sytuacje, w których przyłączenie do sieci jest technicznie wykonalne, a negatywna decyzja dotycząca jego wykonania wynika np. z braku ujęcia koniecznych inwestycji w planie rozwoju danego operatora, powinny być uzasadnione zarówno brakiem warunków technicznych, jak i ekonomicznych.
Jednocześnie Prezes URE przypomina, że w przypadku odmowy wydania warunków przyłączenia ze względów ekonomicznych, operator sieci powinien przedstawić podmiotowi ubiegającemu się o przyłączenie kalkulację kosztów jego wykonania na zasadach komercyjnych. Regulator zachęca też operatorów oraz podmioty wnioskujące o przyłączenie do negocjacji w kwestii skorzystania z możliwości przyłączenia w trybie komercyjnym.
Jak stosować cable pooling?
Od 1 października 2023 r. obowiązują przepisy umożliwiające współdzielenie przyłącza przez kilka instalacji wytwórczych, czyli tzw. cable pooling. Jednak barierą w praktycznym wykorzystaniu tej możliwości jest brak ujednoliconego podejścia do nowych przepisów. Z tego względu w informacji prezesa URE znalazły się wytyczne na temat procedury przyłączania instalacji OZE do sieci w ramach współdzielenia przyłącza.
W dokumencie wskazano, w jakich okolicznościach możliwe jest zastosowanie współdzielenia przyłącza, w tym np. jakiego rodzaju instalacje OZE mogą być łączone, oraz czy dopuszczalne jest łączenie instalacji już pracujących w sieci oraz nowo wybudowanych. Wskazano również, jaka jest dopuszczalna struktura właścicielska instalacji pracujących w trybie cable pooling oraz jakie są zasady współpracy właścicieli instalacji OZE z operatorami sieci, na przykład w kwestii reprezentacji w umowach o przyłączenie czy zabezpieczenia instalacji przed przekroczeniem zgłoszonej mocy przyłączeniowej.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: ure.gov.pl