Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZdaniem Ministerstwa Klimatu urobek z awarii sieci wodociągowych należy traktować jako odpad. Pod jakim kodem go zaklasyfikować i czy taki odpad można wykorzystać do utwardzania i podwyższania terenu?
Z artykułu dowiesz się:
Jeżeli podczas prac poprzedzających lub związanych z wycinką drzew okaże się, że na drzewach znajdują się gniazda ptaków, nie wolno kontynuować prac. Dlaczego? Jakie działania podjąć?
Z artykułu dowiesz się, jakie kroki formalne podjąć, jeśli okaże się, że na drzewach przeznaczonych do wycinki znajdują się gniazda ptaków.
Z artykułu dowiesz się czy powierzchnię, na której znajduje się ogniwo fotowoltaiczne trzeba traktować jako powierzchnię zabudowy.
Z artykułu dowiesz się czy agregat zalicza się do instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia.
Projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami jest niezbędny przy ustalaniu linii brzegowej oraz wytyczaniu własności w sytuacji, gdy grunty znalazły się pod wodą np. wskutek przesunięcia rzek. Bywa też potrzebny w przypadku uzyskania pozwolenia na budowę.
Z artykułu dowiesz się:
W niektórych sytuacjach wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny może być traktowany również jako dystrybutor. Czy wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami? Czy prowadzący będący jednocześnie dystrybutorem może przyjmować zużyty sprzęt tego samego rodzaju co produkowany? Czy musi mieć zezwolenie na zbieranie odpadów?
Z artykułu dowiesz się:
kto może być wprowadzającym sprzęt
jakie są jego obowiązki
jakie obowiązki ciążą na podmiocie, który jest jednocześnie wprowadzającym i dystrybutorem
Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym definiuje wprowadzającego sprzęt jako osobę fizyczną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej lub osobę prawną, która, bez względu na wykorzystywaną technikę sprzedaży, w tym za pomocą środków porozumiewania się na odległość i:
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne wylot wody deszczowej jest urządzeniem wodnym wymagającym pozwolenia wodnoprawnego. Czy ilość wylotów ma wpływ na wysokość opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Prawo wodne obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. wprowadziło przepis, który wprost odnosi się do opłaty wodnej, w sytuacji gdy ma być wydana decyzja administracyjna (z znaczeniu dokumentu), w której ma zostać zawartych kilka pozwoleń wodnoprawnych.
4 czerwca 2022 r. wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 5 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Jakie zmiany wprowadzi?
Przepisy dopuszczają możliwość przeniesienia pozwolenia wodnopranwego na rzecz innego podmiotu. A zatem podmiot, który chce przejąć studnię, nie musi ubiegać się o nową decyzję. Jak przebrnąć przez tę procedurę?
Z artykułu dowiesz się:
Przydomowa oczyszczalnia ścieków służy do oczyszczania i odprowadzania ścieków powstających na terenie własnego gospodarstwa domowego. Taki sposób zagospodarowania ścieków stanowi zwykłe korzystanie z wód, które nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Z inną sytuacją będziemy mieć do czynienia, gdy inwestycja jest zlokalizowana na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
jakie warunki trzeba spełnić, żeby wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków
czy budowa na terenach zalewowych wymaga dodatkowych formalności
jakie warunki techniczne muszą być spełnione
Jeśli podmiot planuje budowę przydomowej czyszczalni ścieków na terenach zagrożonych powodzią, będzie musiał złożyć wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego, o którym mowa w art. 390 ust. 1 Prawa wodnego (dalej: PW)
Z artykułu dowiesz się, jakie warunki trzeba spełnić, by wykorzystać ziemię do wyrównania terenu.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami we wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów, trzeba podać masę odpadów magazynowanych w ciągu roku. Jak ją obliczyć?
Z artykułu dowiesz się:
Zgodnie z art. 42 ustawy o odpadach, we wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów należy wskazać:
maksymalną masę poszczególnych rodzajów odpadów i maksymalną łączną masę wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w tym samym czasie oraz które mogą być magazynowane w okresie roku,
największą masę odpadów, które mogłyby być magazynowane w tym samym czasie w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub innym miejscu magazynowania odpadów, wynikającej z wymiarów instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów,
całkowitą pojemność (wyrażoną w Mg) instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów.