Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZ artykułu dowiesz się:
Z artykułu dowiesz się, czy można dowolnie zmieniać ilość przetwarzanych odpadów w zezwoleniu
Zgodnie z art. 180 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska eksploatacja instalacji powodująca wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane. Natomiast zgodnie z art. 152 ust. 1 tej samej ustawy instalacja, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko, podlega zgłoszeniu organowi ochrony środowiska. Są również przypadki, które nie wymagają ani pozwolenia ani zgłoszenia instalacji. W jakiej kategorii znajduje się suszarnia?
Z artykułu dowiesz się:
W określonych przypadkach organ regulacyjny może ustalić taryfę tymczasową. Czym jest taryfa tymczasowa i jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc ją określić?
Z artykułu dowiesz się, kiedy jest wszczynane postępowanie o ustalenie tymczasowej taryfy za usługi wodne.
Obecnie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wszystko przez rosnącą inflację, ceny energii i paliwa. Może się zatem okazać, że zatwierdzone przez organ regulacyjny taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków w 2021 roku są niewystarczające do pokrycia kosztów działalności. Co można zrobić w tej sytuacji?
Z artykułu dowiesz się:
Z artykułu dowiesz się:
czy trzeba wystąpić o pozwolenie wodnoprawne w przypadku budowy altany na terenie zalewowym
czy oprócz pozwolenia potrzebne są jeszcze jakieś decyzje
kto będzie stroną postępowania i jak powinna przebiegać cała procedura
Z artykułu dowiesz się:
Z artykuł dowiesz się, co Ci grozi na przyjęcie większej ilości odpadów niż przewiduje to zezwolenie.
Z artykułu dowiesz się na kim ciąży obowiązek przycięcia gałęzi, które zarastają linię energetyczną.
Jeżeli podmiot chce zrealizować inwestycję, która może mieć wpływ na środowisko lub zdrowie ludzi musi złożyć wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wykaz przedsięwzięć mogących oddziaływać na środowisko znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Wody Polskie zatwierdziły około 90% taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na lata 2021-2024. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, które nie zgadzały się ze stanowiskiem regulatora odnośnie do swojej taryfy, wnosiły odwołania. Wiele spraw ostatecznie trafiło do sądu. Jakie kwestie najczęściej były przedmiotem rozstrzygnięć?
Z artykułu dowiesz się:
Zakreślone w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ramy oceny, analizy i weryfikacji taryf wygenerowały spory, jakie zaistniały pomiędzy regulatorem a przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi. Przede wszystkim zaistniała sprzeczność w zakresie samej taryfy, a więc jej konstrukcji lub sposobu ustalenia kosztów.
Powierzchnię zajętą pod obiekty budowlane (kubaturowe, np. budynki, czy powierzchniowe, takie jak parkingi i ciągi pieszo jezdne), a także dodatkowe powierzchnie, które ulegną tymczasowemu przekształceniu na etapie budowy, określa się mianem powierzchni zabudowy. Czy ogniwa fotowoltaiczne zaliczają się do obiektów budowlanych i czy powierzchnia przez nie zajęta jest biologicznie czynną?
Z artykułu dowiesz się, czy powierzchnia zajmowana przez ogniwo fotowoltaiczne jest powierzchnią zabudowy.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839) „powierzchnia zabudowy oznacza powierzchnię terenu zajętą przez obiekty budowlane oraz pozostałą powierzchnię przeznaczoną do przekształcenia, w tym tymczasowego, w celu realizacji przedsięwzięcia”.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne opracować wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w jego posiadaniu. Jak przebiega procedura opracowania takiego planu?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przy tworzeniu planu przedsiębiorstwa nie mają pełnej swobody. Plan powinien być bowiem zgodny z:
kierunkami rozwoju gminy określonymi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,
ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
ustaleniami zezwolenia wydanego przedsiębiorstwu na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.