Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazJeżeli podmiot wprowadza produkty w opakowaniach na rynek krajowy i chce uzyskać ulgę w formie pomocy de minimis, musi złożyć stosowny wniosek.
Z artykułu dowiesz się w jaki sposób złożyć wiosek o uzyskanie pomocy de minimis.
Dnia 18 lutego 2022 r. został opublikowany kolejny projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie MBP, czyli mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Jakie są jego założenia?
Podmioty gospodarujące zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym muszą złożyć sprawozdanie z tej działalności. Termin składania sprawozdań za 2021 rok upływa 15 marca 2022 roku. Na co zwrócić uwagę opracowywania tych dokumentów?
Zapraszamy do skorzystania z nowej funkcji na Portalu Ochrony środowiska – Narzędzia Klasyfikacji Odpadów. Narzędzie pomaga w kilku prostych krokach dobrać odpowiedni kod odpadu. Dzięki niemu unikniesz wielu komplikacji a także kar, którą grożą za nieprawidłową klasyfikację odpadów.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami we wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów, trzeba podać masę odpadów magazynowanych w ciągu roku. Jak ją obliczyć?
Z artykułu dowiesz się:
Zgodnie z art. 42 ustawy o odpadach, we wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów należy wskazać:
maksymalną masę poszczególnych rodzajów odpadów i maksymalną łączną masę wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w tym samym czasie oraz które mogą być magazynowane w okresie roku,
największą masę odpadów, które mogłyby być magazynowane w tym samym czasie w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub innym miejscu magazynowania odpadów, wynikającej z wymiarów instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów,
całkowitą pojemność (wyrażoną w Mg) instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z 25 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz.U. 2022 poz. 178).
Dnia 22 lutego 2022 r. wchodzą przepisy, zgodnie z którymi każdy przywóz odpadów do Polski, oraz przewóz odpadów przez terytorium Polski transportem drogowym oraz kolejowym musi zostać zarejestrowany w Systemie Elektronicznej Notyfikacji Transportów (SENT) prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową. Jak się zarejestrować w tym systemie?
Z artykułu dowiesz się jak przebiega proces rejestracji w systemie SENT
Podmiot zobowiązany do przesyłania, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszenia, po zalogowaniu się na Platformie PUESC znajdującej się pod adresem https://www.puesc.gov.pl musi poczekać kilka sekund na potwierdzenie przesłania zgłoszenia (uzyskanie numeru referencyjnego wraz z kluczami).
W przypadku podmiotów wysyłających i podmiotów odbierających, które przesyłają lub aktualizują zgłoszenia konieczne jest posiadanie zaawansowanego poziomu dostępu do PUESC – wymaga to założenia konta na PUESC, rejestracji danych osoby fizycznej, rejestracji danych podmiotu i rejestracji reprezentacji. Natomiast przewoźnicy, którzy przesyłają, uzupełniają lub aktualizują zgłoszenia mogą posiadać jedynie podstawowy poziom dostępu do PUESC – wymaga to tylko założenia konta na PUESC.
Ministerstwo Klimatu opublikowało wyjaśnienia dotyczące przekazywania danych w ramach sprawozdawczości komunalnej za 2021 r. sporządzanej w BDO dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych, ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania, sposobu obliczania poziomu składowania.