Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Ropa naftowa i ciężkie pozostałości mogą zawierać różne związki nieorganiczne. Wśród tych związków znajdują się sole, które mogą rozpuszczać się w wodzie, a także substancje stałe, takie jak piasek, ił, rdza i inne osady. Ogółem te substancje stałe są określane jako osady denne.
Osady definiuje się jako substancje o półciekłej konsystencji, które pozostają po przemysłowych procesach i oczyszczaniu ścieków. Ilość tych osadów zależy od rodzaju procesów oraz dostępności metody spopielania.
Kwas fluorowodorowy to roztwór wodny fluorowodoru (HF). Jest to bezbarwna ciecz o ostrym zapachu o toksycznych właściwościach. Ma silne działanie żrące na skórę, błony śluzowe i spojówki oczu, co oznacza, że już niewielki kontakt może powodować poważne obrażenia lub nawet śmierć. Wchodzi również w reakcję ze szkłem.
Odpad ten powstaje, gdy żużel paleniskowy i lotny popiół łączą się i następnie są odprowadzane z komory paleniskowej przy użyciu płynów. Popiół denny to materiał niepalny, który osadza się na dnie kotła i pozostaje w postaci nieskonsolidowanego popiołu. Jeśli temperatura podczas spalania jest wyższa niż temperatura, przy której popiół staje się palny, to ten popiół zostaje w postaci płynnego żużla, aż do momentu, gdy zostanie usunięty z dna kotła jako żużel paleniskowy.
Szkło jest materiałem nieorganicznym, który powstaje w wyniku stopienia i następującego po nim ochłodzenia bez krystalizacji. Spełnia makroskopową definicję ciała stałego, chociaż może być także traktowane jako przechłodzona ciecz. Szkło nie jest plastyczne, może ulegać odkształceniu sprężystemu lub pękać. Skład chemiczny szkła w dużej mierze zależy od użytych materiałów w procesie jego produkcji.
Odpady drzewne powstają w różnych branżach, takich jak przemysł drzewny, meblarski i papierniczy. Głównie powstają one podczas przetwarzania drewna. Kiedy te odpady trafią do sortowni, mogą powstawać podczas różnych procesów sortowania. Na przykład, mogą powstać w trakcie wstępnej segregacji w specjalnej kabinie sortowniczej lub na sitach używanych do sortowania.
Odpady klasyfikuje się w pierwszej kolejności na podstawie strumienia z którego pochodzą. Każdy odpad przydziela się do danego kodu oddzielnie, ponieważ pozwala to na uniknięcie mieszania się różnych rodzajów odpadów oraz chroni przed ich błędną klasyfikacją. Katalog wszystkich odpadów wraz z ich kodami znajdziesz w rozporządzeniu ministra klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów. Ale w jaki sposób dopasować konkretny kod do odpadu? Tego dowiesz się z ebooka.
Z ebooka dowiesz się:
Odpad sadzy zawiera różne toksyczne substancje, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, takie jak amorficzne węgle, substancje podobne do grafitu, fulereny, metale (w tym metale ciężkie) oraz metaloidy.
Odpadowa tkanka zwierzęca obejmuje różnorodne części i pozostałości pochodzące od zwierząt. Można do niej zaliczyć skórę, racice, kopyta, krew, pióra, ośrodki zwierzęce, tusze, łapki, jelita, oraz treść przewodu pokarmowego i wiele innych. Te elementy pochodzą z różnych sektorów gospodarczych, takich jak gospodarstwa rolne, ogrodnictwo, uprawy hydroponiczne, leśnictwo, łowiectwo i rybołówstwo.
Karta odpadu omawiana jest na przykładzie kwasu fosforowego.
Kwas fosforowy to nieorganiczny tlenowy kwas chemiczny. Składa się z trzech grup hydroksylowych. Jego wzór chemiczny to H3PO4. Nazwa systemowa to kwas fosforowy (V), co oznacza, że fosfor w tym związku ma pięć wiązań chemicznych i jest w V stopniu utlenienia. Ważne jest, aby go nie pomylić z kwasem fosforowym (III), który jest nazywany kwasem fosfonowym lub fosforawym.
Odpady klasyfikuje się w pierwszej kolejności na podstawie miejsca z którego pochodzą. Każdy odpad przydziela się do danego kodu oddzielnie, ponieważ pozwala to na uniknięcie mieszania się różnych rodzajów odpadów oraz chroni przed ich błędną klasyfikacją. Katalog wszystkich odpadów z ich kodami znajdziesz w rozporządzeniu ministra klimatu, ale w jaki sposób dopasować konkretny kod do odpadu? Tego dowiesz się z ebooka.
Z ebooka dowiesz się m.in.:
Azbest był często używany w budowlanych produktach, takich jak płyty eternitowe do dachów, płaskie płyty prasowane, płyty KARO do dachów i elewacji, wysokociśnieniowe rury azbestowo-cementowe, oraz jako przewody wentylacyjne i dymowo-spalinowe. Zawierał on różne ilości azbestu, od 10% do 22%, w zależności od zastosowania.
Kwas siarkowy (VI) to jeden z najmocniejszych kwasów mineralnych, który jest ciężką, oleistą i bezbarwną cieczą o silnych właściwościach higroskopijnych. Odpadowy kwas siarkowy w instalacjach metalurgicznych jest poważnym problemem dla środowiska ze względu na zawartość metali ciężkich i arsenu. Aby temu zapobiec, stosuje się metodę wytrącania metali ciężkich i arsenu w postaci trudno rozpuszczalnych wodorotlenków.
Cynk to metal o jasnym, niebieskawo-białym kolorze, który jest bardzo połyskujący. Można go rozciągać i kształtować przez uderzanie. Można go także spawać, lutować i wlewać w formy w temperaturze od 100 do 150°C.
Aluminium jest często używane w różnych branżach, takich jak przemysł elektrochemiczny, chemiczny i spożywczy. Jest lekki (mała gęstość - 2,7 g/cm3), ale jednocześnie wytrzymały, dlatego stopy aluminium są ważne w produkcji samolotów, samochodów, pociągów i innych pojazdów.