Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Odpady 15 01 05 - Opakowania wielomateriałowe to odpady, które składają się z więcej niż jednego rodzaju surowca np. połączenie papieru z drewnem bądź aluminium. Powstaje przy okazji dostarczania do przedsiębiorstwa materiałów eksploatacyjnych oraz z bytowania pracowników.
Odpady 15 01 03 - Opakowania z drewna to odpady powstające przy okazji dostarczania do przedsiębiorstwa surowców do produkcji, materiałów eksploatacyjnych, itp. Najczęściej spotykana postać to palety drewniane. Występują one w postaci płaskich drewnianych konstrukcji służących do transportu towarów.
Kwas siarkowy (VI) to jeden z najmocniejszych kwasów mineralnych, który jest ciężką, oleistą i bezbarwną cieczą o silnych właściwościach higroskopijnych.
Odpady o kodzie 19 12 02 - Metale żelazne to odpady z mechanicznej obróbki odpadów, np. obróbki ręcznej, sortowania, zgniatania, granulowania. Najczęściej spotykana postać to np.: metalowe elementy w postaci prętów, kątowników, teowników itp. z obróbki odpadów, elementy metalowe wysortowane z odpadów itp.
Karta odpadu 15 02 03 - Sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania... opisana jest na przykładzie odzieży roboczej.
Karta odpadu 19 08 09 - Tłuszcze i mieszaniny olejów z separacji olej/woda zawierające wyłącznie oleje jadalne i tłuszcze opisana jest na przykładzie oleju słonecznikowego.
Tworzywa sztuczne składają się z polimerów syntetycznych otrzymywanych z produktów chemicznej przeróbki: węgla, ropy naftowej, gazu ziemnego lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych.
Karta odpadu jest opisana na przykładzie cynku zanieczyszczonego benzyną.
Odpad składa się z tworzyw sztucznych. Powstaje on podczas produkcji oraz mechanicznej i fizycznej obróbki tych materiałów, szczególnie przy wygładzaniu i toczeniu. Najczęściej spotykany jest w zakładach, które zajmują się obróbką tworzyw sztucznych.
Jak przeprowadzić bezbłędną klasyfikację odpadów krok po kroku? Wszystkie odpowiedzi i praktyczne porady znajdziesz w naszym ebooku. Przedstawiamy również konkretne przykłady, które pomogą zrozumieć proces. Wiele przedsiębiorstw próbuje klasyfikować odpady samodzielnie, ale niestety, podczas kontroli często okazuje się, że robione jest to w sposób nieodpowiedni. Zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem, który pomoże uniknąć kar pieniężnych.
Jakie tematy poruszamy w e-booku?
Karta odpadu o kodzie 01 04 12 odnosi się do odpadów powstających przy płukaniu i oczyszczaniu kopalin, inne niż wymienione w kodach 01 04 07 i 01 04 11. Jest to odpad inny niż niebezpieczny, składający się głównie z utworów czwartorzędowych, takich jak piaski, żwiry i gliny, które powstają w procesie poszukiwania i wydobycia złóż kopalin.
Karta opisana jest na przykładzie konserwantu NaCl (chlorek sodu). Chlorek sodu jest powszechnie stosowany jako składnik soli kuchennej i innych produktów spożywczych. Jest również wykorzystywany w konserwacji ryb poprzez solenie.
Karta odpadu 02 02 80* dotyczy odpadowej tkanki zwierzęcej, która wykazuje właściwości niebezpieczne - w tym wirusa świńskiej grypy. Do odpadowej tkanki zwierzęcej można zaliczyć różne części i pozostałości po zwierzętach, takie jak skóra, kopyta, krew, pióra, ośrodki zwierzęce, tusze, łapki, racice, jelita, treść przewodu pokarmowego itp.
Ten odpad najczęściej powstaje w wyniku prac prowadzonych w ogrodach, parkach i na cmentarzach. Skład chemiczny odpadów jest zależny od rodzaju gleby oraz materiałów, które są usuwane, a najczęściej stanowią je utwory czwartorzędowe, takie jak piaski, żwiry i gliny.
Tworzywa sztuczne to syntetyczne materiały polimerowe, które są wytwarzane sztucznie i posiadają różnorodne właściwości fizyczne i chemiczne. Potocznie nazywane są plastikami. Istnieją trzy główne formy plastiku, które przyczyniają się do powstawania odpadów z tworzyw sztucznych: mikroplastiki oraz mega i makro tworzywa sztuczne.