Będą zmiany w wymaganiach jakościowych dla paliw stałych
Ministerstwo Klimatu i Środowiska stopniowo wprowadza wyższe wymagania, aby powietrze w Polsce było czystsze. Rząd popiera cele unijnej polityki w zakresie poprawy jakości powietrza.
W Polsce jakość powietrza się poprawia, ale nadal stwierdzane są przekroczenia dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza, w tym dla pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu, za które odpowiada generalnie ogrzewanie budynków mieszkalnych. Nowa dyrektywa w sprawie jakości powietrza przyjęta przez Parlament Europejski zakłada znaczne zaostrzenie norm jakości powietrza od 2030 roku. Roczny poziom dopuszczalny PM10 zostanie obniżony z 40 µg/m³ do 20 µg/m³, natomiast pyłu PM2,5 z 25 µg/m³ do 10 µg/m³.
Jakie zmiany będą wprowadzone?
Rozporządzenie przygotowywane przez resort ma być odpowiedzią na unijną dyrektywę. Dotyczy ono wprowadzania do obrotu paliw przeznaczonych do użycia w gospodarstwach domowych. Obejmie instalacje spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Rozporządzenie nie dotyczy węgla spalanego w elektrowniach, elektrociepłowniach i w przemyśle.
Paliwa objęte rozporządzeniem to: węgiel kamienny, brykiety lub pellety zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego, a także produkty w postaci stałej otrzymywane w procesie przeróbki termicznej węgla kamiennego lub węgla brunatnego przeznaczone do spalania.
Zmiany wymagań jakościowych będą odbywały się stopniowo i będą rozłożone w czasie, w ramach okresów dostosowawczych. Zapewni to zarówno producentom, wprowadzającym do obrotu paliwa, jak i użytkownikom odpowiedni okres dostosowania.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: gov.pl/web/klimat