Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPaństwa członkowskie UE mają wskazane cele emisji gazów cieplarnianych na lata 2021–2030. Niestety obecnie sama produkcja i zużycie energii odpowiadają za ok. 70-75% emisji gazów cieplarnianych w UE. Polityka klimatyczna UE ma celu transformację ciepłownictwa i energetyki poprzez dostosowanie tych branż do wymagań klimatycznych. W tym artykule omówimy akty prawne oraz programy i działania, które mają tym wymaganiom sprostać.
Z artykułu dowiesz się:
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli dotyczącej wykorzystania biomasy do produkcji energii przez wiodących producentów. Zdaniem NIK dostępne dla wytwórców systemy wsparcia nie zapewniały stabilnego rozwoju produkcji energii elektrycznej z biomasy.
Żaden wytwórca energii nie złożył oferty we wrześniowym naborze na premię kogeneracyjną indywidualną. Do rozdysponowania było ponad 11 mld zł.
Z artykułu dowiesz się jak zgodnie z prawem ocenić, czy kolektory słoneczne powinny być traktowane jako urządzenia wolnostojące czy inne niż wolnostojące.
Do 31 sierpnia odbiorcy przemysłowi mają obowiązek złożenia Prezesowi URE informacji i oświadczenia niezłożenie oświadczenia skutkuje wykreśleniem z wykazu odbiorców przemysłowych (z zakazem ponownego wpisu przez okres 5 lat).
Do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie infrastruktury sieci domowej.
Możliwości zagospodarowania ciepła z wód termalnych w Polsce nie były wykorzystane w stopniu adekwatnym do posiadanych zasobów tej energii oraz do korzyści wynikających z jej zastosowania – takie są wnioski po kontroli przeprowadzonej przez NIK.
Osoby, które nie złożyły wniosku o dodatek osłonowy w pierwszym terminie, nadal mogą to zrobić. Mają na to czas do 31 października. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało listę punktów w całej Polsce, do których można złożyć wniosek.
Od 15 kwietnia 2022 roku będzie można składać wnioski o dotacje w ramach programu „Mój Prąd”. Jest to jedna z najbardziej popularnych dotacji na fotowoltaikę.
Budowa urządzeń wytwarzających energię elektryczną służy interesowi publicznemu, więc podmiot realizujący taką inwestycję nie musi stosować limitu kosztów finansowania dłużnego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Z artykułu dowiesz się, czy zdaniem sądu, realizując inwestycje z zakresu energetyki, możesz odliczyć od przychodu koszty ich finansowania.