SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU (edycja II) Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

energia

Można składać wnioski o dodatek osłonowy

Do 31 stycznia 2022 roku można składać wnioski o dodatek osłonowy, który ma zrekompensować wzrost kosztów energii, cen gazu i żywności. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia.

Prezes URE ogłosił harmonogram aukcji na premię kogeneracyjną

W przyszłym roku zaplanowano cztery aukcje na premię kogeneracyjną za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (Combined Heat and Power, CHP) na 2022 rok. Aukcje będą przeprowadzane raz na kwartał, a pierwsza z nich odbędzie się już w marcu. Pozostałe trzy: w czerwcu, wrześniu i grudniu, zgodnie z poniższym harmonogramem.

Prezes URE ogłasza kolejny nabór na premię kogeneracyjną indywidualną

W przyszłym roku nabór na premię kogeneracyjną indywidualną (Combined Heat and Power, CHP) za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji został zaplanowany w terminie od 14 do 16 marca 2022 r. Wartość premii w marcowym naborze może wynieść ponad 11 mld zł. Premią może zostać objęte 72 TWh energii elektrycznej.

Dodatek osłonowy otrzyma prawie połowa gospodarstw domowych w Polsce

Dodatek osłonowy to kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Jak podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, trafi, na ten cel przeznaczono z budżetu państwa bezprecedensową kwotę w wysokości ponad 4 mld zł.

Zmiany w Regulaminie Rynku Mocy zatwierdzone

Prezes URE zmodyfikował przyjęty w 2018 r. Regulamin Rynku Mocy, zatwierdzając zmiany określone w Kartach aktualizacji nr 3 i 4.

Optymalizacja zużycia energii w oczyszczalni ścieków

Oczyszczalna ścieków pracuje w ciągłym ruchu i urządzenia zasilane elektrycznie, takie jak pompy, silniki, dmuchawy i wiele innych, działają przez 24 godziny na dobę. To z kolei wymaga dostarczenia dużej ilości energii elektrycznej. Czy da się jakoś ograniczyć jej zużycie? 

Z artykułu dowiesz się:

  • który stopień oczyszczania ścieków zużywa najwięcej energii
  • po co przeprowadza się audyt energetyczny w oczyszczalni
  • jak zoptymalizować systemy oczyszczania by zużywały mniej energii 

Schamatyczny proces oczyszczania ścieków obejmuje trzy główne stopnie oczyszczania:

1) w części mechanicznej następuje usuwanie zanieczyszczeń stałych (skratki) poprzez układ krat oraz usuwanie zawieszonych cząstek stałych w piaskownikach, a także sedymentacja zanieczyszczeń organicznych w osadnikach wstępnych;

2) w części biologicznej zachodzi usuwanie zanieczyszczeń organicznych, w szczególności związków biogennych – azotu i fosforu, poprzez napełnianie reaktorów/zbiorników ścieków z podawanym osadem czynnym i ciągłym napowietrzaniem, sedymentację, a następnie dekantację. Rozdział ścieku od osadu może następować także w osadniku wtórnym;

Największe zapotrzebowanie na energię elektryczną wymagane jest przede wszystkim do biologicznego oczyszczania ścieków. Proces napowietrzania w drugim stopniu oczyszczania charakteryzuje się najwyższym zużyciem energii z uwagi na wymóg intensywnego napowietrzania, mieszania i recyrkulacji wewnętrznej.

3) w części biologiczno-chemicznej następuje tzw. doczyszczanie i zaawansowane usuwanie związków azotu i fosforu poprzez dozowanie koagulanta, np. związków węgla. Następuje zintensyfikowanie procesów usuwania składników biogennych (nitryfikacja, denitryfikacja i biologiczne usuwanie fosforu), a także wspomaganie poprzez np. zastosowanie dezynfekcji promieniowaniem UV.