Ograniczenie emisji metanu - cel dla UE
Projekt rozporządzenia UE w sprawie redukcji emisji metanu to pierwszy akt prawny bezpośrednio skierowany na ograniczenie emisji CH4 w sektorach ropy, gazu i węgla. Jednak zdaniem ekspertów Koalicji Klimatycznej rozporządzenie ma liczne wady.
Proponowane w projekcie środki dotyczą MRV (monitorowania, sprawozdawczości i weryfikacji), LDAR (wykrywania i naprawy wycieków). Niestety przepisy dotyczą tylko obszaru UE i przewidują liczne wyjątki, w tym m.in. dotyczące upustów CH4 i jego spalania w pochodni.
Nie tylko obszar UE
W ocenie Koalicji Klimatycznej projekt powinien zostać zmieniony tak, aby redukcja emisji obejmowała cały łańcuch dostaw paliw kopalnych, w tym emisji powstającej poza granicami Unii. Ponadto rozporządzenie nie powinno dopuszczać możliwości upustów CH4 i jego spalania w pochodniach.
Ponieważ obecne rozporządzenie nie zapewnia efektywnej redukcji emisji gazów cieplarnianych, Koalicja Klimatyczna postuluje zobowiązanie podmiotów z krajów członkowskich UE do monitorowania i ograniczania emisji metanu w krajach trzecich, z którymi związany jest import do UE ropy naftowej, gazu kopalnego i węgla. Dodatkowo należałoby przyspieszyć o 2 lata osiągnięcia standardu raportowania 5 OGMP 2.0 (Oil & Gas Methane Partnership) dla sektorów ropy naftowej i gazu ziemnego.
Niedługo głosowanie
Kluczowym zapisem powinno być wprowadzenie nakazów w zakresie wykrywania i naprawiania wycieków CH4 w sektorze naftowym i gazowym, w tym zwiększenie częstotliwości kontroli (z kwartalnej do comiesięczną) i rozszerzenie wymogu natychmiastowej naprawy każdego wykrytego wycieku, niezależnie od jego wielkości.
Wkrótce odbędzie się spotkanie dwóch Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) Parlamentu Europejskiego, podczas której euro parlamentarzyści będą mogli zagłosować w sprawie rozporządzenia.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: koalicjaklimatyczna.org