SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Finansowanie z KPO projektów niskoemisyjnych. Jest projekt rozporządzenia

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się w grudniu projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, którego celem jest stworzenie prawnej możliwości udzielania finansowania w ramach KPO w formie instrumentów stanowiących pomoc publiczną oraz pomoc de minimis.

Brakuje w polskim prawie aktu określającego szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy publicznej na projekty inwestycyjne w zakresie gospodarki niskoemisyjnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Działania będą realizowane w ramach inwestycji E1.1.1. Wsparcie dla gospodarki niskoemisyjnej. Niektóre projekty realizowane w ramach tej inwestycji będą wymagały udzielania pomocy publicznej. Brak regulacji prawnej uniemożliwi wydatkowanie środków w ramach instrumentów stanowiących pomoc de minimis lub pomoc publiczną na preferencyjnych warunkach.

Ok. 300 mln euro na projekty inwestycyjne

Projekt rozporządzenia dotyczy udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis na projekty inwestycyjne w zakresie zwiększenia potencjału przedsiębiorstw do produkcji rozwiązań zero- i niskoemisyjnych w ramach KPO.

Źródłem finansowania inwestycji E1.1.1. Wsparcie dla gospodarki niskoemisyjnej będą środki z KPO wynoszące ok. 1 114 mln euro. W ramach pomocy udzielonej na podstawie projektowanego rozporządzenia na projekty inwestycyjne planuje się przeznaczyć ok. 300 mln euro preferencyjnych pożyczek w całym okresie wydatkowania.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska