Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPojazdy komunalne określane popularnie jako samochody WUKO, przeznaczone są do mycia i udrażniania podziemnych instalacji kanalizacyjnych. Podczas czyszczenia kanalizacji takim pojazdem powstają osady, które klasyfikuje się jako odpady. Czy w związku z tym, korzystając z pojazdu WUKO, trzeba mieć zezwolenie na przetwarzanie odpadów?
Zdaniem Ministerstwa Klimatu urobek z awarii sieci wodociągowych należy traktować jako odpad. Pod jakim kodem go zaklasyfikować i czy taki odpad można wykorzystać do utwardzania i podwyższania terenu?
Podstawową charakterystykę odpadów należy sporządzić dla każdej partii odpadów przed ich skierowaniem na składowisko odpadów. Czy będzie potrzebna również dla odpadów w postaci piasku z sitopiaskownika?
Eksperci uważają, że ustawa o odpadach zawiera luki prawne dotyczące zezwoleń na mobilne przetwarzanie odpadów, ponieważ na etapie wnioskowania trudno zdefiniować, gdzie urządzenie do przetwarzania będzie eksploatowane. Jak z tego wybrnąć?
Jeżeli podczas prac poprzedzających lub związanych z wycinką drzew okaże się, że na drzewach znajdują się gniazda ptaków, nie wolno kontynuować prac. Dlaczego? Jakie działania podjąć?
Projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami jest niezbędny przy ustalaniu linii brzegowej oraz wytyczaniu własności w sytuacji, gdy grunty znalazły się pod wodą np. wskutek przesunięcia rzek. Bywa też potrzebny w przypadku uzyskania pozwolenia na budowę.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne wylot wody deszczowej jest urządzeniem wodnym wymagającym pozwolenia wodnoprawnego. Czy ilość wylotów ma wpływ na wysokość opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego?
Wprowadzane do kanalizacji lub do wód ścieki przemysłowe nie mogą przekraczać parametrów określonych w pozwoleniu wodnoprawnym, w przeciwnym wypadku taka decyzja może zostać cofnięta. Czy w trakcie wszczętej procedury cofnięcia pozwolenia można ubiegać się o pozwolenie na wprowadzanie ścieków do cudzej kanalizacji, do innego zakładu?
Przepisy dopuszczają możliwość przeniesienia pozwolenia wodnopranwego na rzecz innego podmiotu. A zatem podmiot, który chce przejąć studnię, nie musi ubiegać się o nową decyzję. Jak przebrnąć przez tę procedurę?
Miejsce, w którym magazynowane są odpady, powinny być zabezpieczone tak, aby do odpadów nie przedostawały się opady deszczu lub śniegu. Nie zawsze jest to jednak możliwe i wówczas mogą powstawać niebezpieczne dla środowiska odcieki. Co to oznacza w praktyce? Czy odcieki z magazynowania destruktu asfaltowego mogą być niebezpieczne?