SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów - Procedury administracyjne

Tematyka

Czy można ustanowić drogę konieczną dla altanki śmietnikowej?

Czy możliwe jest ustanowienie drogi koniecznej do altanki śmietnikowej? Sąd Najwyższy rozstrzygnął tę kwestię, podkreślając, że droga konieczna nie służy ułatwianiu korzystania z nieruchomości, ale ma zapewnić dostęp do niej. Sprawa ta rozstrzyga, w jakich sytuacjach można skutecznie żądać ustanowienia takiej drogi oraz kiedy właściciel musi poszukać innych rozwiązań. W artykule ekspert przedstawia szczegóły tej sprawy i argumentację sądu.

Decyzje administracyjne
17.09.2024

Pozwolenie zintegrowane – kiedy i jak je uzyskać

Instalacje powodujące znaczne zanieczyszczenie środowiska, takie jak instalacje do oczyszczania ścieków, wymagają uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Sprawdź, jak uzyskać to pozwolenie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Pozwolenia zintegrowane
09.09.2024

Kto może zainicjować postępowanie o ustalenie linii brzegowej

Wyznaczanie linii brzegowej odbywa się na podstawie decyzji podejmowanej na żądanie podmiotu mającego interes faktyczny lub prawny. Czy trwały zarządca nieruchomości może skutecznie zainicjować procedurę administracyjną w celu jej ustalenia? Przeczytasz też, jakie są stanowiska WSA, NSA i SN na temat ustalenia linii brzegu na podstawie orzeczeń sądowych.

Decyzje administracyjne

Urządzenia do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych – wymagane zgody

Zbiorniki oraz inne urządzenia do retencjonowania wód opadowych i roztopowych zyskują coraz szersze grono entuzjastów, co jest zrozumiałe, ponieważ wykorzystanie tych zasobów może przynieść wymierne korzyści, przede wszystkim finansowe. Jednak analizując obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa stwierdzić można, że nie są one ani proste ani oczywiste.

Pozwolenia wodnoprawne

Jak odpowiednio przeprowadzić rozbiórkę pomostu

Czy na rozbiórkę pomostu na jeziorze potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne lub budowlane? Czy taka rozbiórka związana jest z opłatami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule, który krok po kroku przedstawia, jak przeprowadzić rozbiórkę pomostu zgodnie z przepisami. Dowiedz się, jakie formalności musisz spełnić, aby uniknąć kar i działać w zgodzie z prawem.

Pozwolenia wodnoprawne
17.06.2024

Formalności przy budowie studni – niezbędne informacje

Wykonanie studni głębinowej nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Ale inwestycja ta może wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub sporządzenia projektu robót geologicznych. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy jest to konieczne.

Ochrona wody
18.04.2024

Czy zbiornik na deszczówkę wymaga uzyskania pozwoleń

Budowa zbiornika do gromadzenia wody deszczowej wpisuje się w promocję postawy ekologicznej szerzonej w ostatnich latach zarówno przez samorząd lokalny, jak i władze na wyższym szczeblu. Przykładem jest chociażby program „Moja woda”, który ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej deszczówki i wody roztopowej. Jak natomiast wygląda sytuacja prawna zbiorników na wodę?

Ochrona wody

Zabezpieczenie w umowie najmu przed nielegalnym składowaniem odpadów

Przyjmuje się, że właściciel terenu jest również odpowiedzialny za odpady znajdujące się na tej nieruchomości. Jednak w praktyce zdarza się, że najemcy nielegalnie składowali odpady na wynajmowanych terenach. Aby uchronić się przed konsekwencjami pozostawienia odpadów przez najemcę, już podczas tworzenia umowy najmu warto uwzględnić odpowiednie zapisy. Takie zapisy mogą okazać się przydatne w przypadku potrzeby ustalenia faktycznego posiadacza odpadów.

Gospodarka odpadami

Zezwolenie na przetwarzanie i zbieranie odpadów - poradnik

Działalność związana z przetwarzaniem odpadów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Wniosek o wydanie takiego zezwolenia należy złożyć do odpowiedniego organu. Przygotowanie wniosku wymaga zgromadzenia niezbędnych dokumentów oraz informacji określonych w ustawie. Koszt uzyskania decyzji zależy od wielu czynników i może być różny w zależności od konkretnej sytuacji. W artykule ekspert radzi, jakie dokumenty są konieczne i których przepisów należy przestrzegać.

Gospodarka odpadami

Planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków? Podpowiadamy, jak się do tego przygotować

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków podlega regulacjom prawnym w zakresie przepisów Prawa budowlanego, Prawa ochrony środowiska i Prawa wodnego. Przepisy te w wielu przypadkach są niespójne i budzą sporo problemów interpretacyjnych. Pomożemy Ci usystematyzować wiedzę w tym zakresie.

Emisja ścieków
02.11.2023