Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj teraz
Procedura wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezwykle czasochłonna, a czas jej trwania jest głównie uzależniony od szczegółowości karty informacyjnej przedsięwzięcia, bądź raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Podpowiadamy, jakich błędów unikać i na co zwrócić uwagę, by nie przedłużać dodatkowo tego procesu.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko zbieranie odpadów wymaga (poza zezwoleniem na zbieranie odpadów) także uzyskania duś. Duś wydaje się przed uzyskaniem decyzji na zbieranie odpadów.
Czy podczas budowy gmina może korzystać z Twojej działki na podstawie umowy służebności? Co powinieneś wiedzieć na temat takiej umowy i czy należy Ci się wynagrodzenie za służebność?
Żeby przygotować operat wodnoprawny, trzeba posiłkować się wieloma materiałami, zarówno literaturowymi, jak i dostępnymi online. Przedstawiamy przykładowe strony internetowe, na których znajdziesz dużo informacji niezbędnych do opracowania operatów wodnoprawnych.
Postawienie urządzenia wodnego może niekiedy oznaczać konieczność przeprowadzenia procesu budowlanego a to z kolei wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów Prawa budowlanego. Jak ocenić czy urządzenie wodne jest jednocześnie obiektem budowlanym?
Wykorzystanie sztucznych obiektów sieci wodnej determinowane jest przez ich właściwą kwalifikację. Dotyczy to w szczególności kanałów i rowów, które jako urządzenia wodne posiadają różny status prawny, a ich nieprawidłowa kwalifikacja może powodować poważne konsekwencje. Jak odróżnić rów od kanału i jakie są konsekwencje błędnej kwalifikacji?
Pozwolenie zintegrowane, łączy w jedną całość wszystkie typy oddziaływań na środowisko i zastępuje cząstkowe decyzje z zakresu ochrony środowiska, m.in. pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Żeby je dostać, trzeba dobrze przygotować wniosek i pamiętać o wymaganych załącznikach. Inaczej organ może nas odprawić z kwitkiem.
Samo podniesienie terenu nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, jednak skutki zmiany ukształtowania terenu mają wpływ na zmianę stosunków wodnych i mogą negatywnie oddziaływać na działki sąsiednie. Omawiamy sięc kilka szczególnych sytuacji dla których jest wymagane pozwolenie wodnoprawne, z uwagi na konieczność przeciwdziałania powstałym szkodom, czy konkretne uwarunkowania lokalizacyjne, a także docelowe zagospodarowanie terenu działki.
Są sytuacje, w których doprowadzenie do nieruchomości określonych mediów czy przyłączy (na przykład sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej) nie jest możliwe. Na przeszkodzie stoi najczęściej brak zgody właściciela nieruchomości sąsiedniej, przez którą takie sieci musiałyby zostać przeprowadzone. Nie oznacza to jednak, że nic nie da się zrobić.
Planujesz wyciąć drzewo na działce? Nie wiesz jak to zrobić by nie naruszyć przepisów? Nie chcesz czekać w nieskończoność na zgodę organu? Podpowiemy Ci co zrobić!